Komposztra vele: így pusztulhat el a kertek réme

Nem mindegy, mennyi ideig érleljük a komposztot.

Hogyan kell és érdemes komposztálni a diólevelet – erről írt az Édenkert.

Akinek diófa van a keretjében, ezekben a hetekben iszonyatos mennyiségű levelet kaparhat össze alóla. De mit tegyünk a több zsáknyi diólevéllel? A diófa levele egy kicsit kényesebb kérdés, ha komposztálni szeretnénk, mivel a levelekben található juglon nevű vegyület gátolja egyes növények növekedését.

Mikor komposztálható a diófa levele?

Ha a diólevél hosszabb ideig, legalább 1-2 évig érlelődik a komposztban, a juglon nagy része lebomlik, és a komposzt használhatóvá válik. Ha a komposztálás folyamatosan magas hőmérsékleten zajlik, a juglon gyorsabban bomlik le.

Mi az a juglon?

A juglon egy természetes vegyület, amely főként a diófában és annak különböző részeiben (levelek, gyökerek, kérg) található meg. A juglon lassan, víz jelenlétében oldódik ki a talajba a diófa leveleiből, gyökereiből vagy egyéb részeiből.

A paradicsom, burgonya, paprika és más érzékenyebb fajok különösen érzékenyek rá. Ezeknél a juglon jelenléte gyökérkárosodást, növekedési problémákat, és végső esetben pusztulást okozhat. Mások jól megvannak a diófa alatt is, mint például a bodza vagy a fekete áfonya.

Komposztáljunk vagy ne komposztáljunk?

Friss komposzt esetén nem érdemes komposztálni. Ha a komposztálási idő rövid, és a levél nincs kellően lebomolva, a juglon károsíthatja a növényeket, különösen az érzékenyebb fajokat, mint a paradicsom vagy a burgonya.

Nem ajánlott friss, lebontatlan dióleveleket közvetlenül a talajra tenni vagy ásni, mivel a juglon lassan távozik belőle, és káros hatású lehet.

Ha támad a dióburok-fúrólégy

A diófa leveleit lehet komposztálni akkor is, ha a kertek réme, a dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) megtámadta a fát. Azonban fontos néhány óvintézkedést betartani, hogy elkerüljük a kártevő terjedését és csökkentsük a komposzt fertőzöttségét.

Illusztráció / Pixabay

A dióburok-fúrólégy lárvái érzékenyek a hőre, ezért érdemes olyan komposztálási módszert választani, amely biztosítja a komposzt magas hőmérsékleten történő érését (legalább 50-60°C). Ezzel elpusztíthatók a lárvák és más kártevők is.

Ha nincs lehetőség magas hőmérsékleten komposztálni, érdemes a dióleveleket hosszabb ideig, 1-2 évig érlelni. Ez idő alatt nemcsak a juglon bomlik le, de a dióburok-fúrólégy lárvái is elpusztulnak.

Célszerű a dió leveleit külön gyűjteni, és külön komposztálni, hogy a fúrólégy esetleges kártétele ne terjedjen tovább más növényekre. A komposzt rendszeres forgatásával és szükség esetén nedvesítésével pedig segíthető a gyorsabb lebomlás, ami hozzájárul a kártevők pusztulásához.