Ezt tedd a kajszibarackkal, ha bőséges termést szeretnél – írta az Agroinform.
A kajszibarack, vagy ahogy sokan nevezik, a sárgabarack nyersen fogyasztva, lekvárként, befőttként, süteményekben egyaránt ízletes és egészséges eledel. Érdemes a kertünkben is helyet adni neki, és feléleszteni a közös, családi befőzések hangulatát.
Egy fa akár 90 évig is elél, és évente átlagosan 100-120 kilónyi gyümölcsöt terem, így nagyon is érdemes helyet adni neki a kertünkben. Sajnos azonban nem minden évben terem egyenletesen. A különböző fajták június végétől augusztus elejéig teremnek, és viszonylag hamar leérnek.

Ültessük okosan
A kajszibarackfa kedveli a világos, napos helyeket, és a tápanyagban gazdag talajt, így ez alapján válasszuk ki az ideális területet számára a kertünkben. Mielőtt elültetjük, vágjunk le 2 centit a gyökerek végéből metszőollóval, így serkentve növekedésre a gyökérzetet. Akkora ültető gödröt ássunk ki, amelyben kényelmesen elfér a fa gyökere. Még az ültetés előtt tegyünk a gödörbe szerves trágyát, azonban mindenképp tegyünk rá földet, hogy a fa gyökere közvetlenül ne érintkezzen a trágyával.
Gondos metszést igényel
A kajszibarackfát a tél végén vagy kora tavasszal kell megmetszeni, amikor az ágakon kipattanni készülnek a rügyek. Ekkor kezdődik meg a fa vegetációs időszaka, amikor a hosszú tél után újra életre kel, és elkezd növekedni, virágot hozni és lombot fejleszteni.
A kajszibarackfa első metszésére már az elültetésekor érdemes sort keríteni, ilyenkor ugyanis segíteni tudjuk a fát abban, hogy erős ágszerkezetet növesszen. Tartsuk meg azokat az ágakat, amelyek nem függőlegesen, felfelé nőnek. Ezek adják majd a fa koronájának vázát. Távolítsuk el a sérült, beteg ágakat, és azokat is, amelyek túlságosan kis szöget zárnak be.
Az alsó ágakat is távolítsuk el, amennyiben azok kevesebb, mint 50 centiméterre vannak a talajtól. Rövidítsük meg az oldalsó ágakat is, de mindegyik ágon maradjon legalább egy rügy. A kajszibarackfát ne hagyjuk 1 – 1,5 méternél magasabbra nőni, hiszen így egyszerűbb gondozni, és szüretelni. A kajszibarackfa metszés nélkül akár 7 méter magasra is képes megnőni.
Később, amikor a fa már idősebb, szükség van a további metszésre. Ekkor is távolítsuk el a rossz szögben, függőlegesen felfelé és lefelé nőtt ágakat, a beteg, sérült ágakat, és metsszük vissza az előző év vezérágait 75 centiméterre.

Lemosó permetezés
Nem csak a metszés, de a tavaszi lemosó permetezés is nagyon fontos a kajszibarackfa esetében. Ennek célja a kora tavasszal a fák felületén még nem károsító kártevők és kórokozók elpusztítása. Érdemes ekkor réz- és kén hatóanyagú gomba és baktériumölőket, valamint rovarölőket használni. A sárgabarackfa igényli a rendszeres öntözést, és a tápanyag utánpótlást is, mely 2 -3 évenként történjen, szerves trágya hozzáadásával.
Tavasszal a hajnali fagyok komoly kárt tehetnek a barackosokban. Néhány éve speciális fáklyákkal mentették a virágzó barackfákat a Balatonnál. A baracktermésre egy távolkeleti eredetű kártevő is nagy veszélyt jelenthet, a kajszilevéltetű telepeire szinte bárhol ráakadhatunk, ahol kajszifák vannak.