Magyarországon 2012 előtt a hungarikumok besorolását nem szabályozták. Két megközelítés vonatkozott a minősítésre: az egyik szerint a nem magyarok, mit gondolnak magyarnak, vagy a magyarok mit gondolnak a sajátjuknak, kizárólagosan magyar vonatkozásúnak.
A puli mindkét szempontnak megfelelt
Ennek alapján méltán nevezték – és nevezik is – hungarikumnak. 2012-ben azonban megszületett a hungarikumokról szóló törvény, mely szerint a kitüntető címet hivatalosan egy bizottság ítéli oda, így döntésük értelmében számít hungarikumnak bármelyik nemzeti büszkeségünk.
“Hungarikum: gyűjtőfogalom, amely egységes osztályozási, besorolási és nyilvántartási rendszerben olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye.”
55 kiemelkedő nemzeti értéket nyilvánítottak hungarikummá
A Hungarikumok Gyűjteményében nem találjuk a pulit, az ősi magyar állatok közül csak a magyar szürke szarvasmarha lett hungarikum. Az elismerés előszobájának számító kiemelkedő nemzeti értékek között sincs ott a mi pulink, ezért a Hungarikumok Gyűjteményébe történő felvételéhez alighanem várni kell még jó ideig.
Zuckerberg is szereti
A puli különleges megjelenése és legendás természete miatt világszerte népszerű. Talán nem véletlen, hogy a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg is a fajta nagy rajongója, saját pulija is van.
Akinek volt, vagy van pulija, az tudja: az állat szinte csak beszélni nem tud. Intelligens, okos kutya, aki mindent megért. Eleven, mozgékony, nem ismer félelmet, családtagnak számít.
Nem mellesleg pedig tényleg magyar, tényleg a mienk. Vándorló elődeinkkel érkezett a Kárpát-medencébe, és ma is a legnépszerűbb honi kutyák egyike.
Hát nem érdemelné meg a hivatalos elismerést?