A gőtefajok nyugalmi időszakában előforduló magas hőmérsékleti extremitások rendre kicsalogatják hidegvérű barátainkat a zavartalanságot biztosító telelőhelyeikről – olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park honlapján.
a kulcsinger beprogramozott tevékenységet vált ki az állatoknál. Útnak indulnak, majd a rövidke felmelegedést követő visszahűlés újra bekapcsolja a telelő mechanizmusokat. Ilyenkor különösen sérülékenyek, ha nem érik el a biztonságot nyújtó szárazföldi búvóhelyeket, a megfagyáson kívül számos ragadozó martalékává válhatnak.
Dunai tarajos gőtét is találtak korábban
2015 október-novemberében a Kis-Balaton területén pettyes gőte (Lissotriton vulgaris) és dunai tarajosgőte (Triturus dobrogicus) egyedeivel is lehetett találkozni a szokatlanul meleg őszi napokon. A november 29-i adatok már szélsőséges előfordulásnak nevezhetők. Ekkor két pettyes gőteegyed került kézre egymástól nagy távolságra. Ezt követően december 7-én találtak egy megtermett dunai tarajosgőte egyedet. Természetesen az időjárás az évszakhoz képest melegebb volt.
2016. január 7-én a Kis-Balaton II. ütem töltésén talált fiatal pettyes gőte nyolc centiméteres hóban, egy róka által taposott nyomban didergett.