A hollókról korábban is tudni vélték, hogy rendkívül kifinomult az emlékezetük, ezért a szakértők most megpróbálták tesztelni a memóriájukat kölcsönös interakciók által.
Miután mindegyik hollót betanították a folyamatra, elkezdődött a teszt. Az állatokat egy tisztességtelen, majd egy tisztességes emberhez küldték. Előbbi, mikor megkapta a kenyérfalatot, a madár előtt fogyasztotta el a sajtot, ahelyett, hogy odaadta volna a jószágnak.
A hollók frusztráltan reagáltak az emberi magatartására. Fokozott aktivitást mutattak, hangoskodtak és a kenyeret vagy elfogyasztották vagy rejtekhelyükre vitték, ami az átverésre adott egyértelmű reakciójuk volt. És ki hibáztatná őket?
A folytatásban a madaraknak megvolt a választása, hogy melyik emberhez menjenek. Két nap múlva többségük a tisztességes tagot választotta, majd harminc nap elteltével, a következő tesztnél továbbra sem voltak hajlandóak a tisztességtelenhez repülni.
A kutatás szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a hollók egyetlen együttműködésen alapuló interakcióra is képesek emlékezni, és memóriájukban az élményt legalább egy hónapig elraktározzák.
Megjegyezték, hogy a pórul járt hollókat egyszer sem kényszerítették a kutatásban való részvételre, továbbá amikor zavartságot vagy ellenállást mutattak, azonnal leállították a kísérletet.
Nyilván nem szerették volna, ha mindenkit megutálnak közülük a madarak.
(Animal Behaviour, kiemelt kép: Thinkstock)