Sok ezer horgász van hazánkban, akik a törpeharcsa szó hallatán összeráncolják homlokukat. Ez jól tükrözi az ellenakaratot e picurka hallal szemben, amely szinte minden vizünk lakója és sok helyen rendkívüli tömegben van jelen. Rendkívül agresszív területhódító képessége miatt az Európai Unió listáján is szerepel, mint inváziós faj.
Átlagos mérete 15-20 cm, nagyobb példányai 25-30 cm hosszúak. Átlagos súlyuk egyre kisebb – 5-10 dkg -, a 20-30 dekásak már nagynak számítanak. A MOHOSZ adatai szerint a legnagyobb törpeharcsát – hazai vizeken – 1996-ban fogták a Szekszárdi csatornában, súlya 1,98 kg volt.
A kifogott legnagyobb halfajtákat közreadó nemzetközi portál információi szerint a törpeharcsa világrekord egy amerikai tóban született 2009-ben, amikor egy 3,35 kilogrammos “szörnyet” fogott a szerencsés horgász.
Halászati jelentősége egyre kisebb, pedig volt idő, mikor 244 tonnát halásztak le belőle. Ma már inkább állományritkítással találkozunk. A „fertőzött vizeken” törpeharcsa csapdák kihelyezésével próbálják kordában tartani az állományt. Húsa egyébként rendkívül ízletes, konyhakész állapotban rendkívül keresett a halpiacon, a jelenlegi mennyiség többszöröse értékesíthető lenne.
Ahol nagy tömegben van, ott a horgászatot bosszantó módon ellehetetlenítik, mert pirája-rajként rohamozzák meg a legtöbb csalit és etetőanyagot.
Kiemelt kép – Via Ezüstpikkely