A Scripps Óceánkutató Intézet tudósai arról tájékoztattak, hogy rekordszintre nőtt a szén-dioxid koncentráció a Föld légkörében, és az első alkalommal haladta meg a 415,26 ppm-et amit a hawaii Mauna Loa obszervatórium műszerei mértek a hétvégén.
A hawaii Mauna Loa obszervatórium a világ legrégebbi olyan mérőállomása, amely gyűjti, jegyzi és folyamatosan elemzi is a légkör változásával kapcsolatos adatokat.
A szén-dioxid az öt elsődleges üvegházhatású gáz közül a legfontosabb mind a légkörben lévő mennyiségét, mind koncentrációjának növekedését illetően. A szén-dioxid-koncentráció 2018-ban elérte a 410 ppm-et.
A tiszta levegő mintegy 0,040% (térfogatszázalék) szén-dioxidot tartalmaz, 2016-os átlaga 404 ppm volt. Ez a mennyiség az elmúlt évtizedekben jelentősen növekedett, 100 éve még mintegy 280 ppm volt mindössze. A szén-dioxid üvegházhatású gáz, amely a kutatók 97%-a szerint hozzájárul a globális felmelegedéshez.
A klímakutatók többsége szerint a 450 ppm-es légköri szén-dioxid-koncentráció már visszafordíthatatlan következményekkel járna az éghajlatváltozás szempontjából.
A 400 ppm-es szint átlépését is segélykiáltásként értelmeztek a kutatók, hiszen a szén-dioxid az egyik legfőbb felelőse a bolygó lassan minden részét érintő klímaváltozásnak. A 400-as határt akkor szintén a Mauna Loa szakértői osztották meg a világgal.
Az emberi tevékenységeknek köszönhetően tízszer annyi szén-dioxid kerül a légkörbe napjainkban, mint a Föld legutóbbi nagy felmelegedési korszaka, a Paleocén-Eocén Hőmérsékleti Maximum idején
– állapította meg korábban egy másik kutatás.
Jó hír lehet, hogy az ausztrál Melbourne-i Királyi Technológiai Intézet kutatói nemrég olyan eljárást fejlesztettek ki, amivel olcsón és technológiai szempontból is megvalósítható módon sikerült a légkörből kivonni a szén-dioxidot.
Kiemelt kép: pixabay.com