Egy friss kutatás szerint elképesztően hatékony a világ legnagyobb méretű vitorlázó madara, amely képes órákon át a levegőben maradni úgy, hogy nem végez szárnycsapásokat, írja a Guardian.
Tudósok most először vizsgálták átfogóan a háromméteres szárnyfesztávolságú és körülbelül 15 kilogrammos andoki kondorok repülési szokásait. Összesen nyolc madarat figyeltek meg a dél-amerikai Patagónia régiójában több mint 250 órán keresztül.
Az, hogy a madár gyakorlatilag soha nem végez szárnyacsapást, és csak vitorlázik a levegőben, egészen bámulatos
– fogalmazott David Lentink, a Stanford University szakértője, aki egyébként nem vett részt a kutatásban.
Azt már korábbi tanulmányokban megállapították, hogy a fehér gólyák vándorlásuk körülbelül 17 százalékában, a halászsasok pedig 25 százalékban csapkodják a szárnyukat.
Az andoki kondor életmódjában hatalmas szerepet tölt be ez az energiakímélő repülési forma, hiszen akár órákat is köröznek a hegyekben, hogy élelem után nézzenek.
Végezetül egy kis érdekesség a kutatás hátteréről. A madarakra felszerelt mérőeszközök nagyjából egy héttel a felhelyezés után pottyantak le az állatokról, de nem volt egyszerű összegyűjteni őket, mert sok esetben az Andok közepén hullottak le az égből. Volt, amelyiket három napba tellett megtalálni.
Kiemelt kép: Getty Images