Munkaruhából vált státuszszimbólummá a farmer

A farmer mindent kibír. Nemcsak a strapát, a koptatást, a mindennapi viselést. Hanem a divat folyamatos változásait is. Valószínűleg nem gondolták az észak-amerikai tehénpásztorok, hogy a munkaruhájuk sok-sok évvel később divatos ruhadarab lesz.

Mióta Amerikában kitalálták a paraszti munkához alkalmas, strapabíró vászon anyagot, azóta tart a diadalútja. Megkedvelték a farmerek, aztán az ötvenes évek végén felfedezték a divattervezők is. Előbb “hagyományos” nadrágot, kertésznadrágot, dzsekit terveztek belőle. Aztán egyre többféle fazonban jelent meg az indigókék textília. Ruha, szoknya, rövidnadrág, halásznadrág, blúz, ing, mellény, zakó, kabát – a legnépszerűbb variánsok. De láttunk már vállkendőt, cipőt, csizmát, még estélyi ruhát is farmerből.

Wikimedia Commons

Eleinte csak zsebek, pántok, tűzések, szegőzések voltak a díszei, egyúttal praktikus tartozékai a farmer-öltözéknek. Idővel aztán megjelentek a szegecsek, csatok, fémgombok, kapcsok és zipzárak, majd később hímzéssel, színes, fénylő szálakkal, gyöngyökkel, flitterekkel is kivarrták a kabátok elejét-hátulját. Ugyancsak divat lett az ülepén, térdén foltozott, rojtozott, mesterségesen lyukasztott farmernadrág. Meg az egykor hosszú szárú nadrágról szabálytalanul levágott, tépett forrónadrág.

Időközben megjelentek a színek is. Viseltünk a sötétkék mellett fehér, drapp, zöld, fekete és vörös farmert is. Ám újra és újra visszatérünk a klasszikus kékhez, amit aztán például márványosra festenek,
vagy koptatással halványítanak fakóra.

Kelet-Európában évtizedekig már-már státusszimbólumot jelentett egy-egy márkás farmernadrág birtoklása. Bécsi, párizsi, római turistautakkal egybekötött vásárlások áhított célja volt az ilyen ruhanemű. Amikor aztán nálunk is megjelentek a divatos – és természetesen gyorsan hamisított -márkák, tovább nőtt a farmer népszerűsége.

Wikimedia Commons

Levi Strauss, a farmer atyja

A farmernadrág atyja Németországban, Loeb Strauss néven látta meg a napvilágot. Tizennyolc évesen vándorolt ki Amerikába, ahol – immár Leviként – betársult két féltestvére méteráru-kereskedésébe. 1853-ban a kaliforniai aranyláz hírére ő is a nyugati partra indult szerencsét próbálni, de nem arany után kutatott: a bányászok számára árusított minden elképzelhető ruhafélét a szövettől az alsóneműn át a zsebkendőig. A nyitott szemmel és füllel járó Straussnak hamar feltűnt, hogy ügyfelei gyakran panaszkodnak gyorsan elhasználódó pamutnadrágjaikra és lifegő zsebeikre. Cége ekkor kezdett maradék vitorlavászonból készült nadrágokat gyártani, amelyeket szinte lehetetlen volt tönkretenni. Az üzlet virágzott, Strauss San Francisco társadalmának megbecsült tagja lett, de mindig emlékezett arra, honnan jött: munkásai keresztnevén szólíthatták.

Wikimedia Commons

1872-ben levelet kaptak egy Jacob Davis nevű ügyfelüktől, aki azt írta: a vászondarabok találkozási pontjain és a zsebek sarkain fém szegecsekkel erősítette meg a varrásokat, így a nadrágok még
tartósabbak lettek. Az ötletes, ám szegény szabó és a jó üzleti érzékű Strauss partnerségre léptek és 1873. május 20-án benyújtották közös szabadalmukat: megszületett a farmernadrág.

Az első darabok a közhiedelemmel ellentétben még barnák voltak, a ma természetesnek hitt kék szín csak 1896-ban vette át az uralmat. A legenda szerint Strauss úgy mutatta be a Levi’s Jeans márka
kimagasló minőségét, hogy két lóval ellenkező irányba húzatta a nadrágokat. A ruhadarabok persze kiállták a próbát, ezt jelzi 1886 óta a Levi’s nadrágok övrészén a kétlovas embléma. A kereslet gyors emelkedése nyomán a kisipari módszerek helyébe a tömegtermelés lépett, az 1880-as években saját gyárat nyitott, ahol főként a legendás 501-es modellt gyártották.

Wikimedia Commons

Strauss sikeres üzletember volt, vagyonát hatmillió dollárra becsülték. A ruhaipar mellett betársult bankokba és biztosítókba, emellett jótékonykodásáról is ismerték. Sosem házasodott meg. 1902. szeptember 26-án halt meg, az üzletet unokaöccsei vitték tovább.

Wikimedia Commons

Érdekességek a farmerről

Wikimedia Commons

Kapcsolódó
Jól mutatnak a farmernadrágba bújtatott növények
Kreativitásból jelest érdemel az ötlet.