Az Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem közös projekt keretén belül a lakosság segítségét kéri az inváziós csípőszúnyogok hazai feltérképezéséhez, írja a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága weboldalán.
A nyári hónapokban a csípőszúnyogok nem a legjobb barátaink, mondhatjuk, hogy kimondottan bosszantóak – zümmögésük és csípésük egyaránt. A kellemetlenségen túl azonban számolnunk kell azzal is, hogy a szúnyogok különböző betegségek kórokozóit is terjeszthetik. Éppen ezért a szúnyogot a világ legveszélyesebb állataként tartják számon – elég csak a maláriára, sárgalázra, zikára gondolnunk.
Az egzotikus tájakról érkezett inváziós fajok – az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog – egzotikus betegségeket terjeszthetnek. Emiatt, és a védekezés miatt meg kell ismernünk ezeknek a fajoknak az ökológiáját. Ennek érdekében az Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem közös projekt keretén belül a lakosság bevonásával az egész országot lefedő szúnyogmonitorozó programot indított. Ennek segítségével sok minden feltérképezhető az inváziós szúnyogokkal kapcsolatban, melyek sokkal ellenállóbbak, aktívabbak, mint a hazai szúnyogok.
A program mindenki segítségét várja. Fényképeket, befogott példányokat várnak az ország egész területéről. További részletek a szunyogmonitor.hu oldalon.