A Jász Múzeum a közösségi oldalán posztolta féldrágakőből, a jáde nefrit nevű változatából készül balta, vagy véső fotóját és rövid ismertetőjét. A zöld színű jáde-kő eszközt Kerékgyártó Gyula, a Jász Múzeum Közösségi Régészeti Csoportjának tagja találta meg Alattyán közelében, a Zagyva melletti őskori lelőhelyen – írta meg a Szoljon.
A lelet környezetében gyűjthető kerámiák alapján neolit település állt itt a Kr. e. 5400-4900 körüli években. A balta hossza 145 mm, a szélessége az élénél 28 mm. Hosszára merőlegesen a baltatesten véséssel több vájatot alakítottak ki, melyek a fanyélre való rögzítésnél a zsineg elcsúszását akadályozhatták meg. Nefrit tárgyak a vidékünkön nem ismertek, de még a Kárpát-medencében is igen ritkák. Jádét legközelebb az Alpokban bányásztak, ez a darab az őskori távolsági kereskedelem folytán került Alattyánra
– írták a múzeum közösségi oldalán.
A jáde-kő balta szépsége és drágasága miatt bizonyára nem használati tárgyként, vagy fegyverként funkcionált, hanem inkább tulajdonosának magas presztízsét jelképezte.