Nemrégiben Kaposváron, belterületi utcákon, a Kaposvári Közlekedési Zrt. telephelyén és annak közelében figyeltek meg egy aranysakált, számolt be róla a sonline.hu.
Csillag Gábor, a város jegyzője megadta a kilövési engedélyt a Zselici Vadásztársaság számára, amely kijelölt vadásza szeptember 3. és december 31. között ejtheti el az állatot.
Balogh Ákos, a társaság elnöke azt mondta, még nem ejtették el a nádi farkas vagy toportyán néven is ismert állat példányát.
Hozzátette: nem jellemző a sakálra, hogy bemerészkedne a városi környezetbe, de azt fontos tudni róla, hogy a legintelligensebb ragadozó, és egyúttal nagyon óvatos is. Életmódját tekintve többnyire napnyugta után mozog, falkában vadászik.
A területünkön is vannak, évente körülbelül harmincat hozunk terítékre. Az éves tervben előírt számokat igyekszünk teljesíteni
– tette hozzá a mintegy nyolcezer hektáron gazdálkodó vadásztársaság elnöke.
A magyarországi környezeti feltételek mellett nem jellemző, hogy lakott területekhez ilyen közel húzódik az aranysakál, de ez nem is ismeretlen, erről már Lanszki József, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet, Természetmegőrzési Tanszék professzora beszélt.
„A faj képes kihasználni az urbánus környezet előnyeit, ezért Délkelet-Ázsiában több olyan város is ismert, ahol jellemző a sakálok jelenléte. Elsősorban azokon a területeken fordulhatnak elő, ahol parkok, nagyobb összefüggő növényzettel rendelkező részek vagy bolygatatlan, műveletlen kertek vannak. Ezeket búvóhelyként tudja használni” – mondta az egyetemi tanár.
Lanszki József kiemelte: a jövőben számítani kell arra, hogy a sakálok megjelenhetnek lakott területek közelében is, ám tartani nem kell tőlük.
Mint arról korábban a Sokszínű Vidék is írt, mára gyakorlatilag az ország teljes területén megjelentek az aranysakálok, terjeszkedésük titkát pedig magyar kutatók fejtették meg. Sőt, most először már Csernobil környékén is észlelték a jelenlétét.