Különleges növények városi előfordulásáról tudósított egy Facebook bejegyzés.
Kelecsényi Péternek egy ismerőse hívta fel a figyelmét egy miskolci épületen megtelepedett páfrányokra. A borsodi dísznövénykertész szerint ez nem túl ritka jelenség. Péter első hallásra arra gondolt, hogy a leggyakoribb aranyos fodorka és az erdei pajzsika egyedeiről lehet szó. Nagy volt a meglepetése, összesen legkevesebb hét fajt talált a mindössze néhány négyzetméteres területen.
A következő fajok telepedtek meg a falon:
A kertész szerint a páfrányok közül négy faj védelmet élvez, a fekete fodorka ezen a tájegységen nagyon ritkán fordul elő. Péter azonnal felvette a kapcsolatot az épület tulajdonosával és az illetékes Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakembereivel.
Botanikus szakemberekkel egyeztetve arra a megoldásra jutottunk, hogy a ritkább fajokat lementenénk a falról. Keresek nekik egy természetközeli helyet, ahová át lesznek telepítve. Miskolc mellett van egy völgy, ahol vannak homokkő sziklák, eredetileg a fekete fodorka ilyen helyen nő
– mondta Péter a Sokszínű vidéknek.
A miskolci dísznövénykertésszel korábban már készítettünk riportot, akkor a varázslatos városi kertjéről mesélt, melynek ékessége egy tizenhárom méter hosszan elterülő sziklafal. A miskolci ház udvarán épített kőfal menedékében páfrányritkaságok élnek. Az Alföldön is megjelennek olykor hegyvidéki tájakon jellemző páfrányok. A számos helyen fellelhető gémeskutakban is találtak hegyi páfrányokat a természetvédők.