HIRDETÉS
Mozaik

24 óra alatt 36 alkalommal rengett a föld a kisalföldi faluban

wikimedia commons
wikimedia commons
A rengések zömében 1 magnitúdó alattiak, így semmilyen veszélyt nem jelentettek a lakosságra.

Ideiglenes mérőállomást helyezett el a Győr-Moson Sopron vármegyei Pér településen a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma szerdán, hogy a lehető legkisebb földmozgásokat is regisztrálhassák, így azokat az eseményeket is látják, amelyeket a lakosság nem érzékel, írta az MTI.

Az obszervatórium csütörtökön a Facebook-oldalán számolt be az új eszköz telepítéséről.

Mint írták, alig 24 óra telt el a Pannonhalma közelében észlelt aktivitás jobb monitorozásáért kihelyezett mérőállomás üzembe helyezése óta, és ez alatt az idő alatt 36 kis földrengést regisztráltak, “szinte folyamatosan érkeznek be a jelek” az állomásra. Hozzátették: szerdán érezhető kategóriájú, 1,9 magnitúdójú rengést is regisztráltak.

Közölték: a rengések zömében 1 magnitúdó alattiak, így semmilyen veszélyt nem jelentettek a lakosságra.

Az ideiglenes műszer egészen addig üzemel, ameddig a legkisebb aktivitást detektálják, ezzel a lehető legjobban dokumentálva a földrengésrajt

– írták.

Hozzátették: egyelőre nem tudják megmondani, hogy az aktivitás meddig tart, a hasonló földrengésrajok néha mindössze pár napig aktívak, de van, hogy nagyobb időintervallumon oszlanak el a kis rengések.

Felidézték: hasonlóan jártak el korábban a Móri-árok környékén felfedezett földrengésraj esetén is, ahol 20 hónap alatt 102 kis rengést regisztráltak, amelyek közül csak egy-kettő volt a lakosság által is érzékelhető. Az így összegyűjtött adatok alapján komplexebb tanulmányok elvégzésére volt lehetőségük.

Februárban a görögországi Szantorinin észlelték a legnagyobb földmozgást, de rengett a föld a horvátországi Dalmáciában is. Januárban a Kárpát-medencében 104 földrengést regisztáltak.

Kapcsolódó
Geológus: hazánkban is küszöbön állhat egy ötös, hatos földrengés
Kutatják, hogy előre jelezhetőek-e és ha igen, mennyivel a földrengések.  
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik