Mozaik

Autósok figyelem: ezt tegyük, ha kátyú okozott sérülést az autóban

pixabay
pixabay
Tényleg van esély kártérítésre?

A nagy napi hőingással és a visszatérő erős éjszakai fagyokkal járó időjárás hatására az elmúlt egy-másfél hét során újra kátyúk százezrei jelentek meg a hazai közutakon. A következő hónapokban ez fokozott veszélyt jelent az autósok számára. További probléma, hogy ha megtörténik a baj, a veszélyes úthibák okozta káresemények miatti kártérítési igényeknek csupán mintegy felét fogadják el az illetékes útkezelők, írta az Origo.

A körültekintő dokumentáció és egy évi néhány ezer forintos kátyúbiztosítás azonban alapvetően növeli a kártérítés esélyét

– hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

A szakemberek szerint a kátyúkárok nagy része defekt, az ilyen esetek egy részében a felnit is javítani kell. Gyakran előfordul, hogy a futómű is sérül, szélsőséges esetben személyi sérülés is bekövetkezhet, vagyis összességében akár milliós nagyságrendű költségvonzata lehet egy kátyúkárnak.

Kátyúbiztosítás híján az autósoknak az illetékes útkezelőnél kell bejelenteniük a kárt. Lakott területen kívül ez a Magyar Közút Nonprofit Zrt., míg lakott területen belül az adott önkormányzat megfelelő szerve. 

Miért utasítják el gyakran a kártérítési igényeket?

A legtöbb esetben nehéz bizonyítani az ilyen eseteket, gyakran elutasítják a kártérítési igényeket, ennek fő oka, ha nem megfelelően dokumentálták az esetet. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy az adott útszakaszra vonatkozik-e sebességkorlátozás, amit tábla jelöl, és betartotta-e a sofőr az előírt sebességet, hisz egy esetleges vizsgálat során erre is kitérnek. Ráadásul azok is esélytelenül próbálkoznak, akik úthibára figyelmeztető jelzőtáblával ellátott útszakaszokon szenvednek balesetet. Vagyis az útfenntartó igyekszik levédeni magát, ezért nehéz, de legalábbis körülményes a kártérítési igénynek érvényt szerezni.

Fontos a fotókon történő dokumentálás

Célszerű minél több fényképet készíteni a kátyúról és a sérülésről, ügyelve arra is, hogy a helyszín ezek alapján jól beazonosítható legyen. A fényképek mellett érdemes az esetleges tanúk elérhetőségét is megszerezni, a kártérítés folyósításáig pedig meg kell őrizni a sérült alkatrészeket is. Fontos, hogy az autós maradjon a helyszínen, mert tanúkat vagy hatósági jegyzőkönyvet csak így tud szerezni. Autópályán ugyanakkor lehetőség szerint a legközelebbi biztonságos helyszínen kell megvárni az útellenőrt.

A közelmúltban változtak az igazoltatás szabályai, ami minden autóst érint.

Kapcsolódó
Autósok figyelem: így kerülhető el a 93 ezres bírság
Erre minden autósnak fontos figyelnie!
Olvasói sztorik