Jégtörő Mátyás ma elűzheti a telet

A néphagyomány úgy tartja, ahol 19-én Zsuzsanna nem vitte el a fagyot, ott február 24-én Mátyás töri meg a tél uralmát.

Február 24-e Szent Mátyás apostol ünnepe, a név jelentése: Isten ajándéka.

A Biblia szerint Mátyás Krisztus feltámadása után került az apostolok közé az áruló Júdás helyére. Később vértanú halált szenvedett, állítólag megkövezték, majd bárddal lefejezték.

Mivel vértanúsága miatt többnyire bárddal ábrázolták, Mátyást az ácsok és mészárosok védőszentjüknek választották, miként a teológusok, hittanárok, misszionáriusok, de oltalmát kérik a cukrászok, szabók, kovácsok is. Nevének napja, február 24-e miatt a halászok is védőszentjükként tisztelik, ekkor kezdenek ugyanis  ívni a csukák.

Mátyás napjához számos népi hiedelem és szokás fűződik. A leginkább ismert, hogy ahol Zsuzsanna nem vitte el a fagyot, Mátyás töri meg a tél uralmát.

Mátyás és a jég

Mátyás és a madarak

Időjóslás

Mátyás és a tojások

Mátyás és a halászok, pásztorok

Összességében úgy tartották, hogy Mátyás-napon mindenki örömére betekint a melegebb évszak, vagyis Mátyás szűre ujjából ereszti ki a tavaszt.

A magyar néphagyományban időjósló napokból nincsen hiány. Vízkeresztkor például megjósolták, meddig tart a tél, a hagyomány szerint Sándor, József és Benedek zsákban hozzák majd a meleget, ha pedig Medárd napján esik az eső, utána 40 napig esni fog.

Kapcsolódó
Áprilisi havazást hozhat a Gergely napi hideg
Március 12-e a régi időszámításban tavaszkezdő napnak számított, de tartottak attól, nehogy megrázza a szakállát Gergely.