HIRDETÉS
Mozaik

Eltűnt a víz nagy része Európa legnagyobb vízeséséből

Dübörgő víztömeg helyett a vízből kiálló, mohával borított sziklák látványa fogadja a svájci Rajna-vízeséshez látogatókat, miután az elmúlt hetek csapadékhiánya miatt a Rajna vízszintje rendkívüli módon lecsökkent, írja az MTI.

A 150 méter szélességben, 23 méteres magasságból lezúduló Rajna-vízesés vízhozama csupán a fele az áprilisban szokásosnak.

A helyzet javulásához hosszú ideig tartó, nagy területre kiterjedő csapadékra lenne szükség”

– nyilatkozta Michele Oberhansli, a svájci környezetvédelmi hivatal szakértője, aki szerint azonban nem túl biztatóak a meteorológiai előrejelzések. Bizonyos mennyiségű csapadékra ugyan számítanak, de ez korántsem lesz elegendő a hiány pótlására.

Alábbi galériánkban teljes pompájában tudod megtekinteni az európai szinten egyedülálló természeti csodát:

8 fotó

A vízesés közelében található neuhauseni vasútállomásnál jelenleg másodpercenként 170 köbméter a Rajna vízhozama, ami jóval elmarad az áprilisi 316 köbméteres átlagmennyiségtől.

A vízhozam januárban és februárban a legalacsonyabb, majd tavasszal és nyáron, többek között az Alpok gleccsereiből kiolvadó vízzel kiegészülve emelkedésnek indul. A problémát idén az okozza, hogy túl kevés csapadék hullott télen Svájc keleti részén, a Rajna vízgyűjtő területén, és a szokásosnál kevesebb volt a hó.

Ráadásul évtizedek óta folyamatosan húzódnak vissza a gleccserek, amelyek a nyári hónapok vízháztartása szempontjából kulcsfontosságúak, és ez a folyamat jelentős kihatással van a tavaszi vízellátásra.

Kapcsolódó
A fa, ami minden tavasszal vízeséssé változik
Alighanem egyedülálló jelenség a világon.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik