Túzok a Fertőnél, írta közösségi oldalán a Fertő-Hanság Nemzeti Park.
A túzok az 1980-as évek elején fészkelt utoljára a Fertő délkeleti részén. Sajnos ezt követően már az előfordulása is ritkaságszámba ment
– vázolták fel, hogy a védett madár mikor fészkelt utoljára a Fertőn.
Mivel világszerte veszélyeztetett faj, a viszonylag erős hazai állomány megőrzése a faj egésze szempontjából is kiemelten fontos feladat.
Utoljára 2017-ben látott munkatársunk egy átrepülő madarat Fertőszéplaknál. 2007-ben szintén egy átrepülő madár került szem elé Mekszikópusztán. Utoljára 2004 novemberében fordult elő, hogy – egy fiatal kakas – túzok hosszasabban időzzön itt. Akkor két hétig láttuk szintén Mekszikópusztán
– részletezték az elmúlt évek megfigyeléséit, és kiemelték, hogy milyen nagy öröm számukra, hogy sikerült lefényképezni egy túzokot a nemzeti parkban és éppen egy gyeprekonstrukcióval érintett területen.
Kiemelt fontosságú az élőhelyeinek a védelme
A hazai állomány az 1980-as években nagyon megfogyatkozott, de a célzott védelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódott. 1975-ben létrehozták a Dévaványai Túzokrezervátumot, ami elsősorban a mentett tojások keltetését, a csibék felnevelését és repatriálását szolgálja.
A legfontosabb feladat azonban a túzok élőhelyeinek védelme, a költő- és dürgőhelyek zavartalanságának biztosítása. A túzok élőhelyein körültekintően kell megválasztani vetésszerkezetet, a gépi munkák idejét szabályozni kell, a fészkek helyének kijelölésével pedig védőzónát kell hagyni annak közvetlen környezetében. Repcetáblákkal biztosítani kell, hogy a túzokok a téli időszakban se kezdjenek kóborlásba, hanem a védett területeken belül maradjanak.
Természetvédelmi helyzete
A túzok fokozottan védett madárfaj, természetvédelmi érték 1 000 000 Forint.
Mint arról beszámoltunk vérfagyasztó jelenetsort rögzített egy csehországi gólyakamera, ezeket a képeket pedig meg is mutattuk. Valamint arról is hírt adtunk, hogy végre megtalálták a 2022 óta keresett állatot a Gerecsében.