Mozaik

Újjávarázsolják a legendás Hunyadi-kastélyt

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
A felújított épület a Bánsági Múzeumnak ad majd otthont.

Elkezdődnek a temesvári Hunyadi-kastély helyreállítási munkálatai, miután aláírták a kivitelezési szerződést az erődítmény felújításáról – írta az MTI.

A bánsági város egyik leglátványosabb épülete korábban a Bánsági Múzeumnak adott otthont, azonban leromlott állapota miatt évek óta zárva van. Felújítása húsz éve várat magát, és nem ígérkezik egyszerűnek, a középkori épületnél ugyanis statikai problémákat is észleltek. A most kezdődő felújítás lesz a legátfogóbb helyreállítási munkálat az épület történetében, ennek során – a tervek szerint – eredeti állapotában állítják helyre.

Alfred Simonis, a Temes megyei önkormányzat elnöke közölte, a restaurálási és állagmegőrzési munkálatokat mintegy 150 millió lejből (29,5 millió euró) valósítják meg, a munka a jelenlegi számítások szerint három évig tart. A finanszírozás négy különböző forrásból érkezik: az Országos Helyreállítási Terv (PNRR), a földrengésveszélyes épületek felújítására szánt alap, egy román-magyar határmenti együttműködési projekt és a megyei önkormányzat támogatása révén újulhat meg a történelmi épület.

A beavatkozás keretében meg kell erősíteni a négy sarokbástyás épület tartószerkezetét és az alapokat, ki kell szárítani és megerősíteni a falakat, majd következnek a kisebb munkálatok.

Wikimedia Commons

Patinás műemlék

A Temesvár központjában található Hunyadi-kastély elődjét Károly Róbert magyar király építtette. Hunyadi János temesi ispánként megerősíttette és rezidenciaként használta az épületet, amely Mátyás király haláláig családi tulajdonban maradt.

A várat az 1552-es oszmán ostrom során lerombolták, az oszmán megszállás alóli felszabadulás után, 1727 körül tüzérségi laktanya épült helyén. Az 1848-as forradalom károkat okozott benne, így 1856-ban eklektikus stílusban újjáépítettek. Magas neogótikus ablakokat és más, a hajdani erődítményre emlékeztető elemeket építettek be. Helyreállítása a költségek magas volta miatt váratott magára.

Ahogy korábban írtuk, a nagykárolyi Károlyi-kastély Szatmár és a Partium egyik legnépszerűbb látványossága. 2024-ben egyes látogatók megrongálták a korábban gyönyörűen felújított Bánffy-kastélyt. Sajnálatos tény, hogy napjainkban több pontján Magyarországnak romos állapotban várják megmentőiket hajdan pompás kastélyok.

Kapcsolódó
Meseszép lett a felújított Ugron-kastély
A kastély tulajdonosai előbb megállították további romlását, majd felújították és új funkciót adtak neki.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik