Mielőtt leemeljük az üzlet polcáról az árut, érdemes elgondolkodni azon, hogy talán mi is el tudjuk készíteni, annál is inkább, mert a saját, otthon készült macerátumok vagy tinktúrák igazi sikerélményt nyújtanak.
Olajos macerátum
A legjobb olajokat tiszta, hidegen sajtolt növényi olajokból készítsük, mint például az olíva-, napraforgó-, repce-, vagy mandulaolaj. Étkezési célra legjobb az olíva, mert szobahőmérsékleten is hosszabb az eltarthatósága. Kozmetikumok készítéséhez viszont a mandulaolaj a legjobb, hiszen nincs jellegzetes illata.
Mielőtt az olajba tennénk gyógynövényeinket, a frissen szedetteket mossuk meg, szárítsuk meg és vágjuk apróra (a szárítottak előkezelés nélkül felhasználhatók). Helyezzük a gyógynövényt egy fedeles üvegbe és öntsünk rá az olajat úgy, hogy a növényt ellepje. Szárított növények esetében számítsunk rá, hogy töményebb macerátumot kapunk ennél az olajmennyiségnél.
Írjuk rá a növény nevét és a dátumot. Helyezzük az üveget egy napos ablakba vagy más meleg helyre és „érleljük 2-3 hétig. Szűrjük le és töltsük át egy sötét üvegbe és hűvös helyen tároljuk. Az olívaolajos gyógynövényes készítmények akár hűtés nélkül is használhatók egy évig és nagyszerű kiegészítője lehet konyhánknak, gondoljunk csak a snidling-, bazsalikom- vagy rozmaringolajokra. És persze a főzés szerelmeseinek nem mindennapi ajándékötletnek sem.
A körömvirág-, kamilla-, diólevél-, babérlevél-, lándzsás útifű olajak igen hatékonyak csípések, bőrirritációk, gyulladások esetén, így méltó helyük lehet a házipatikánkban.
Ha élelmiszerekből szeretnénk olajos infúziót, mint például fokhagyma vagy bors, akkor legjobb ha kis tételt készítünk, és 3-4 héten belül elhasználjuk, mert ezek könnyebben veszíthetnek minőségükből, arról nem is beszélve, hogy a friss olaj mindig jobb ízű.
Alkoholos tinktúra
12 dkg szárított növényt tegyük egy két literes, jól zárható üvegbe. Öntsünk rá 1 liter 40 fokos vodkát vagy pálinkát és zárjuk le szorosan és címkézzük a tartalommal és dátummal. Tartsuk szobahőmérsékleten 12-15 napig, és naponta rázzuk össze 2-3-szor. Ha letelt a két hét, szűrjük le és öntsük sötét üvegekbe, vagy tároljuk sötét helyen, mert a fény hatására romlik a minősége.
Gyermekláncfű tinktúra
Hozzávalók: 2-3 csésze friss pitypang virág, 2/3 csésze cukor, fél citrom héja, 1 liter vodka.
Elkészítése: közutaktól, szennyeződésektől mentes helyen gyűjtsük a virágot. Csípjük le a zöld csészelevelet és tegyük az üvegbe a többi összetevővel együtt. Zárjuk le és naponta rázzuk össze 2-3-szor. Két hét múlva szűrjük le és limonádéba, teába csöpögtetve napi 10-20 cseppet igyunk belőle.Májra, epére, húgyutakra, méregtelenítésre áldásos.
Ezt a receptet bármely ehető virágból vagy gyógynövényből elkészíthetjük.
Vizes oldatok
A vízbázisú infúziót hasonló módon készíthetjük, mint a teát, csupán kicsit hosszabb időt vesz igénybe.
Gyógyteák készítésénél ajánlott kerülni a fém szűrőket. Használjunk kerámia vagy üveg bögrét. Egy evőkanál szárított gyógynövényt vagy három evőkanál friss növényt öntsük le forró vízzel és befedve hagyjuk 10-15 percet ázni. Szűrjük le és lassan kortyolgatva fogyasszuk.
Ecetes készítmények
Ha ecetes infúziót tervezünk, figyeljünk oda, hogy jó minőségű alma- vagy borecetet használjunk. Az ecetes áztatás érési ideje 2 hét, tárolását tekintve üveg és parafadugó javasolt.
Fokhagyma “befőtt”
Hozzávalók: 1/2 kg tisztított fokhagymát lobogó sós vízben 5 percig főzzük, majd leszűrve üvegekbe tesszük.
Elkészítése: kb. 3 dl páclevet készítünk borecettel, sóval, cukorral, néhány szem bors, 2 babérlevél, darabka gyömbér és ezt is 5 percig forraljuk. Forrón a fokhagymára öntjük. Egy hétig hűtőben érleljük, utána 1-2 evőkanál olajat teszünk rá, és még egy napig állni hagyjuk. Igen változatossá tehetjük vele étkezéseinket.