Héjából ínycsiklandozó kandírozott finomságot készíthetünk. A kandírozás egyfajta tartósítási eljárás, melynek az a lényege, hogy a gyümölcsben található vizet cukorral helyettesítjük. Időigényes művelet, mivel elég sok időbe telik, mire a víz helyét átveszi a cukor, de ha sikerül, kitűnően tartósítottuk a gyümölcsöt.
A citrusfélék mellett ananászt, almát, barackot, cseresznyét, meggyet, szilvát és szőlőt is tartósíthatunk ezzel az eljárással.
A narancshéj kandírozása talán a legismertebb és a legnépszerűbb a gyümölcsök ilyen jellegű tartósítása közül.
- Az eljárás több napot vesz igénybe, de nem túl bonyolult. Először is vegyünk néhány bionarancsot, mossuk meg alaposan, hiszen a héját fogjuk elfogyasztani.
- Megmosás után hámozzuk meg.
- A lehámozott héjat vágjuk fel keskeny csíkokra, de úgy hogy a héj fehér részét, amennyire lehet, távolítsuk el.
- Mérjük le a narancshéj súlyát, és adjunk hozzá ugyanannyi cukrot, majd csorgassuk rá a megpucolt narancsok levét. Az így kapott keveréket körülbelül húsz-harminc percig közepes lángon főzzük.
- Miután karamellizálódott, egy napig pihentessük, majd másod- és harmadnap ismételjük meg a forralást. Ha szükséges, kis mennyiségű víz hozzáadásával megakadályozhatjuk, hogy leégjen. A harmadik forralás után hagyjuk kicsit kihűlni, majd forgassuk kristálycukor és fahéj keverékébe.
- Egy sütőrácson szárítsuk meg a kandírozott narancsszeleteket, amelyek szép fényesek lesznek, és hosszú ideig elállnak.
- Ínyencek belemárthatják a kis narancspálcikákat olvasztott csokiba, majd rövid hűtés után máris fogyaszthatjuk.
Tálalhatjuk magában édességként, de használhatjuk például muffinok díszítésére, de akár sütemények – püspökkenyér – tésztájába is keverhetjük. Másik nagyszerű fogyasztási módja, ha joghurtba, müzlibe keverjük.
Kapcsolódó recept >>> Így készíts levelestésztából szaloncukor sütit