Idén minden korábbinál több esetben történt gombamérgezés Magyarországon, a legutóbbi Zalában, ahol egy étteremben gombát is tartalmazó leves elfogyasztása után tizennégyen lettek rosszul.
A Zala Vármegyei Kormányhivatal vizsgálatot kezdett az ügyben – ami még nem zárult le -, de az szinte bizonyos, hogy a ételmérgezést a levesbe került nagy döggomba okozhatta, írta a Sonline.
A történtekből adódik a kérdés: miként kerülhet mérgező gomba egy étterem konyhájára?
A mérgező gomba csak úgy kerülhet be egy étterem konyhájára, ha nem ellenőrzött gombát használnak. Hallottam ilyenről, hogy olcsóbban beszerzik feketén
– mondta a portál érdeklődésére Vrancsik Tibor somogyegresi gombaszakellenőr, hangsúlyozva: étterembe elvileg nem is kerülhet ilyen gomba, mert ott csak szakellenőr által tanúsított gombát lehet felhasználni. Erről egy tanúsítványt kap a vendéglátóhely, amelyet a felhasználásig meg kell őrizni.
A szakértő elmondta, kollégái sosem tévednek, hiszen egy szakavatott szem kiszúrja a nem odavaló gombákat. Ezt bizonyítja egy közelmúltban tartott országos szakmai rendezvényen elhangzott adatsor, miszerint:
az elmúlt évben történt mérgezéses esetekben egyszer sem bevizsgált gomba volt az okozó és az összes eset 54 százaléka saját szedésből, míg 32 százalék kapott gombától történt.
A nagy döggombát tavasszal a májusi pereszkével lehet összekeverni, ilyenkor pedig a szürke tölcsérgombával, így nem lehetetlen, hogy bekerül az ehető kalaposok közé, ráadásul idén a szokásosnál is több termett a mérgező fajtából.
Mint megírtuk, az érintett zalaegerszegi étterem vezetője értetlenül áll az eset előtt, mert elmondása szerint ők mindig friss termékeket vásárolnak számlával.
Bárhogy is történt, a gombamérkezések elkerüléséért a szedett vagy kapott gombát csak akkor szabad elfogyasztani, ha azt gombaszakellenőr látta, mert súlyos tragédiák, akár halálesetek is bekövetkezhetnek a mérgező gombák elfogyasztásából.