Otthon készült

Hétezer kilométerről érkezik a lencse az újévi főzelékbe

Getty Images
Getty Images

Az elmúlt években a világ lencsetermesztése csökkent, Magyarországon is elenyésző területen termelnek csak lencsét, így a hazai piac importfüggő, írta meg az Agrárszektor.

A lap cikke szerint a világ legnagyobb lencse termesztő országai 2021-ben: Kanada, ahol 1,71 millió hektárni területen termesztenek lencsét és az őszi lencse nemesítésnek igen nagy hagyományai vannak. Ezt követi India 1,73 millió hektárnyi területtel, és Ausztrália 500 ezer hektárral. Európában (Oroszországon kívül) csak Ukrajnában 5300 hektár, és Észak Macedóniában 67 hektár volt a FAO által regisztrált lencsetermesztést.

Magyarországon, ugyancsak FAO adatok szerint, aránylag nagyobb területen termesztették, a csúcsot 1987-ben érte el, ekkor több, mint 10000 hektár volt a termésterület, majd 2002-ben lecsökkent 1000 hektár alá, 2008-ban pedig ez is megfeleződött, 2017 óta pedig nem folyt vetőmagelőállítás, mondta el a lapnak Mendlerné Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa.

Nem meglepő, hogy az export-import adatok alapján Magyarország jelentős mennyiséget szorul behozatalra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2021-es összesítése szerint az import közel fele több mint kétezer kilométerre innen, Kanadából, másik része Oroszországból és Lengyelországból érkezik hazánkba.

Magyarországon egyébként leginkább a nagy   magvú lencse népszerű, de egyre többen keresik az apró magvú, vörös lencsét is.

Jelenleg a hazai szupermarketekben átlagosan 998 és 1500 forint közötti árakon tudunk megvásárolni 1 kilogramm lencsét, derül ki a cikkből.

Kapcsolódó
Lencse, ahogyan 200 éve készítették
A neves drámaíró, Simai Kristóf igazi gasztrotörténeti érdekessége.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik