Markaz és Domoszló között félúton található a Mátra leghíresebb kanyonja, a Tarjánka-szurdok. Az andezit kőzetbe bevágódó patakmeder mintegy 700 m hosszan kanyargó, helyenként 15-20 m magas, és 3-4 m keskeny szurdokot alakított ki, ahol izgalmas túrát tehetünk, de csak szakképzett vezető részvételével.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága – mint a fokozottan védett Tarjánka-szurdok természetvédelmi- és vagyonkezelője – a fokozott balesetveszély miatt csak szervezett túrákon engedélyezi a szurdok látogatását. Legutóbb erre a nemzeti park igazgatósága által meghirdetett, október 8-i geotóp napon nyílott lehetőség. A most látható felvételeket a túra közben Fehér Elvira készítette.
A túra során völgy bejáratától andezittufát, benne lapilliket és vulkáni bombákat figyelhetnek meg a természetbarátok. A nyugati oldalon oldalazó erózió által kikoptatott kis barlang is található.
Az út során lávakőzet-padkákra bukkanunk és egy már nem működő kőbányát is megcsodálhatunk, amikor lassan eljutunk a szurdok bejáratához.
így alakult ki a szurdok. A mederbeli nagy sziklák a kimosódott köveket, valamint a csapadékvíz lezúduló hordalékát felfogják, így kisebb-nagyobb csobogókat, vízeséseket képeznek a mederben.
Alatta egy mély katlanban szárazság idején is egy méter mély víz áll. Felfelé haladva a szurdok kiszélesedik, és kisebb-nagyobb csobogókon, köveken át eljutunk az alsó-tarjánkai vadászház romjaihoz.
A vulkáni kőzetbe mélyülő patakvölgyben a geológiai értékek mellett számos védett növény és állatfaj megtalálható.
Fotók: Fehér Elvira