A helyieknek elég körbesétálniuk Dörgicsén, ha templomot szeretnének látni, mert az alig 250 fő lélekszámú faluban négy műemlék templom és három Árpád-kori romtemplom is található.
Az egyes falurészek „vitték” magukkal vallási építményeiket is, így mondhatják el ma a helyiek, hogy Dörgicsének hét temploma van.
Alsódörgicsei evangélikus templom (műemlék)
1794-ben késő barokk stílusban épült, XIX század végi a szószékoltár és az orgona is. Egy kőtábla Zsédenyi, lelkész emlékét őrzi, akit hitéért börtönbe, majd gályarabságra ítéltek.
Alsódörgicsei római katolikus templom (műemlék)
1820 körül késői barokk stílusban épült. Tornya a déli oldalon magasodik. A torony alatt orgonakarzat XIX. század végi orgonával. Apszisában álló oltárán Szent Imre képet festettek. A keleti falon késő barokk szószék épült. Jellegzetessége a szecessziós-népies festés.
Felsődörgicsei evangélikus templom (műemlék)
A XVIII. század végén épült. Egyszerű teremtemplom, oszlopokon épült kétoldalú karzattal, valamint orgonakarzattal. Nyugati homlokzatán magasodik a kétemeletes barokk formájú tornya.
Kisdörgicsei evangélikus templom (műemlék)
A XVII. század végén épült. Egyszerű szószékoltárán Munkácsy Mihály, Krisztus Pilátus előtt című nagy képéből másolt Krisztus kép látható.
Kisdörgicse műemlék templomromja
Szent Miklós tiszteletére szentelték fel. Árpád-kori, román stílusú falusi kőtemplom. A felújítás során a téglacsík feletti rész lett újjáépítve. Déli homlokzatán 3 román kori lőrésablakot alakítottak ki. Építészeti érdekessége a nyugati bejáratnál egy 165 cm széles boltozati indítás. Az oltár fedőlapja is az eredeti helyére került.
Felsődörgicse műemlék romtemploma
Szent Péter tiszteletére szentelték fel. A legrégebbi építésű templom a faluban. A honfoglalás után megtelepedett Bogát-Radvány nemzetség építette. A XIII. században szükségessé vált a templom bővítése. Ezt egyedülálló módon, 3 fal hozzáépítésével oldották meg. A régi templom falába ajtót törtek, a régi ajtót befalazták.
Alsódörgicse műemlék romtemploma
Boldogasszony tiszteletére szentelték fel. A XIII. században a fehérvári őrkanonokság kegyúri templomaként épült. A XVI. század közepétől az evangélikusok használják. A templom akusztikája ma is kitűnő, több zenei műsort, sőt operaelőadást is rendeztek már benne.
A faluról és a templomokról fotókat IDE KATTINTVA találsz.
Fotók: Osbáth Tünde