A győztes lengyel tölgy korát 650 évre becsülik. Ez a fa díszíti a 100 zloty-s bankjegyet, a közelében álló kastély a Podkarpackie tartomány kulturális központja.
A második helyezett, a több mint 500 éves walesi Brimmon tölgy életét a környékbeliek összefogása mentette meg, akik 5000 aláírást gyűjtöttek össze, melynek köszönhetően a fát fenyegető út építését újratervezték.
A harmadik helyen a 800 éves cseh lipkai hársfa végzett, amely arról híres, hogy a lombja alá álló párokat az élet minden nehézségén átsegíti, és szerelmük örökké tart.
A versenyhez 2017-ben újonnan csatlakozott Litvánia, 16-ra növelve a résztvevő országok – és fák – számát. További újdonság volt, hogy a korábbiaktól eltérően idén mindenki két fára adhatott le szavazatot.
Magyarországot a budapesti Jászai Mari tér legszebb platánja képviselte, mely 2016-ban győzött az Ökotárs Alapítvány által szervezett magyarországi Év Fája versenyben. A tavalyi Európai Év Fája a bátaszéki molyhos tölgy volt, amely fa képviselői egy éven át őrizték a fából készült vándordíjat. Ezt vehették át a lengyel fa jelölői az erdők világnapján a brüsszeli Európai Parlamentben megrendezett díjkiosztón.
Az Európai Év Fája verseny célja, hogy erősítse a fák és az emberek közötti kapcsolatot, és hogy felhívja a figyelmet a fák kulturális és természeti értékére. Más versenyektől eltérően itt nem a fák szépsége, mérete vagy kora fontos, hanem a történetük és kapcsolatuk a helyi közösségekkel. A versenybe ugyanis olyan fákat lehet nevezni, melyek fontosak a körülöttük élők számára: találkozási pontot kínálnak vagy történetek kapcsolódnak hozzájuk.
A 2017-es magyarországi versenybe május 10-től június 10-ig lehet fákat jelölni, és az Ökotárs szakmai zsűrije dönti el, hogy a jelöltek közül mely fák jussanak a döntőbe, melyekre szavazni lehet a későbbiekben. Minden egyes jelölt fának van esélye mind a hazai, mind az európai cím elnyerésére.