Alföldi kisváros az év madárbarát települése 2024-ben

A díjra 28 település adta be a pályázatát.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Madárbarát Települések Országos Szövetsége (MATELOSZ) idén második alkalommal hirdette meg az Év Madárbarát Települése díjat, amelyre 28 pályázat érkezett. A megmérettetésen olyan önkormányzatok indulhattak, amelyek már tettek lépéseket a madarak és az élővilág sokféleségének védelméért, írta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Az idei nyertes Csongrád, ahol a lakossággal, helyi civil szervezetekkel, polgári természetőrökkel és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársaival közösen óvják a település természeti értékeit.

Valójában minden pályázó elismerést érdemel, hiszen a benyújtott pályázatok kiemelkedő színvonalon készültek el, továbbá a pályázati anyagokból jól látszik, hogy azok az önkormányzatok akik jelentkeztek, szívügyüknek érzik a madarak és az élővilág védelmét. Rengeteg olyan intézkedést hoztak, amelyek hosszú távon is hozzájárulnak a természet védelméhez.

Néhány ilyen intézkedés az Év Madárbarát Települése díjat 2024-ben elnyerő Csongrádon:

A pályázatokban számos más lépésről is beszámoltak a jelentkezők, amivel egy település segítheti a természet védelmét és ez követendő példa lehet mások számára is: 

A díjra pályázó minden önkormányzatnak szívből gratulálunk! Bízunk abban, hogy sokan követik majd a példájukat és átveszik a jógyakorlataikat. Szeretnénk, ha egyre több lenne a természetbarát, fenntartható, élhető település Magyarországon

– mondta dr. Halmos Gergő, az MME igazgatója.

Frenyó Gábor, a MATELOSZ elnöke kiemelte:

Nagyon köszönöm minden pályázónak, hogy megosztotta velünk milyen tevékenységgel segítik településükön a madarakat, a természet védelmét. Gratulálok a kiváló pályázatokhoz. Igyekszünk a jó gyakorlatokat a lehető legszélesebb körben megosztani.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja az önkormányzatok figyelmét, hogy az MME oldalán elérhető elektronikus formában is a “Települések madárbarát lehetőségei” című kiadvány, ahol szemléletmódot, tanácsot, útmutatást kapahatnak a településeken élő madarak és élőhelyeik védelméhez.

Az elmúlt időszakban egyre több munkahely is kitűzte arra a célt, hogy el tudják érni a “Madárbarát munkahely” kitüntető címet. Ennek érdekében pedig számos olyan eszközzel is támogatják a madarakat, amiknek köszönhetően a kertben segítik a fészkelésüket vagy éppen a téli időszakban éjszakázó helyeket biztosítanak a számukra. A pécsi informatikai kar is számos saját készítésű odút helyezett ki, így madárbarát munkahellyé tudtak válni.

Kapcsolódó
Budapesti kerület az év madárbarát települése
A pályázat szeptember végén lezárult, amire 34 település adta be a pályázatát.