A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) a vízpótlással elindította az erdő körülbelül 20 kilométernyi belső csatornahálózatának feltöltését, ezzel enyhítve a faállomány és a talaj aszály okozta vízhiányos állapotát – számolt be a hírrről a Beol.
Lúczi Gergely, a KÖVIZIG igazgatója a vízpótlással kapcsolatban a lapnak elmondta, a Kis-Sitkai zsilipen keresztül gravitációs módon lehet vizet juttatni az erdő területére. Erre két lehetőség van: vagy amikor a békési duzzasztó megfelelő szinten üzemel, vagy árhullámok apadó ágánál.
Nagyon fontos, hogy minél több helyre juttassunk vizet, elsősorban gravitációsan
– fogalmazott, majd kitért arra, hogy azért kezdték mindezt egy hónappal korábban, hogy időben vizet adjanak ezekre a területekre.
Még nem volt példa arra, hogy februárban vizet juttassunk be az erdő területére a zsilipen keresztül
– tette hozzá, majd hangsúlyozta, ágazati cél és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság tevékenységének is fontos eleme a vízvisszatartás, a vízmegtartás, és amikor van rá lehetőség, akkor vizet adni azokra a helyekre, ahol így enyhíteni tudják az aszály és a vízhiány okozta károkat.
A jelenlegi vízállásnál, a folyó bal oldali árvízvédelmi töltésénél, a Városerdő közelében található Kis-Sitkai zsilipnél már műszaki lehetőségük nyílik a műtárgyon keresztül gravitációs vízbeadásra, azaz szivattyúzás nélkül, a szintkülönbséget kihasználva tudják feltölteni a Mályvádi-erdő körülbelül 20 kilométernyi belső csatornahálózat.
Arról is írtunk cikket, hogy milliárdos károkat okozott az aszály a halastavakban, így száradt csonttá egy középhegységünk és próbálják szárazságtűrővé alakítani a hazai erdőket.