A szentendrei Duna-parton videóztak le egy hódot, amint egy jókora faággal úszik ki a partra, majd szépen, komótosan, nagy gonddal és odafigyeléssel kezdi lerágni róla az egyik vékonyabb ágat.
A felvételt Harmath Beáta természetfotós készítette és arról mesélt a Sokszínű Vidéknek, hogy éppen a fiát kísérte el a suliba a párjával, mikor figyelmesek lettek az állatra.
Beáta már régóta él Szentendrén és rendszeresen járja a folyó- és patakpartot, a város melletti természetet és sokféle állatról készített már fotókat, de még sosem látott itt hódot.
Az volt a legérdekesebb, hogy nem egy elhagyatott, csendes helyen végezte az építőmunkájához a beszerzést, hanem a város legforgalmasabb folyószakaszán, a belváros mellett, a hajókikötőnél. Azért is sétáltunk le ide, mert itt szokott üldögélni a jégmadár, amit már többször sikerült lefotóznom
– mondta el Beáta, és mivel most épp nem vitte magával fényképezőgépét, a telefonnal készített videót.
A rágcsáló közel fél órát tartózkodott itt, majd a megszerzett ággal továbbúszott a Bükkös-patak torkolata felé. Nagyon valószínű, hogy azon a környéken telepedett le és ott építi a várát.
Az eurázsiai hód (Castor fiber) a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 2022. augusztus 1. napjától hatályos 8. melléklete értelmében, az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős állatfajnak minősül.
Épp ezért nem szabad a területét zavarni, bolygatni és az esetleges hódkárok ellen is csak kerítéssel és a gyümölcsfák törzsének speciális kezelésével lehet védekezni.
Erről írtunk a korábbi cikkünkben is, amikor arról számoltunk be, hogy Istenmezején már a gyümölcsfákat is lopkodják a hódok. De hódok taroltak a vadregényes Ős-Sárvíz partján is. És a rágcsálók miatt elbontottak egy tatai kilátót.