Nemesvita a Keszthelyi-fennsík keleti felén, Veszprém megye délnyugati részén, a Tapolcai-medence nyugati peremén erdőkkel határolt völgyben fekszik, a 84-es főútról az egyedülálló jegenyesorú úton közelíthető meg. Ideális kiindulópont túrákhoz és kirándulásokhoz. A környéken számos turistaút vezet, melyek érintik a Balaton-felvidék legszebb tájait.
A község fő vonzerejét festői fekvése, a Balatonra és a Tapolcai-medencére tekintő csodálatos panorámája, valamint borospincéi és nyugalmat árasztó népi lakóházai adják.
Somogyi László – akit már bemutattunk a portálunkon – a Nemesvitán tett kirándulásáról gyönyörű felvételeket készített, valamint sok érdekességet megosztott erről a bájos falucskáról és az itt található értékekről.

Nemesvita múltja
A jelenlegi települést először az 1209-ben kelt oklevelek említik. Nemesvita története a 13. századig nyúlik vissza. A településen számos védett műemlék épület található, melyek a népi építészet remek példái. A falu temploma, a Szent István templom szintén történelmi jelentőséggel bír. A római katolikus templom első említése 1333-ból való, késő barokk formáját 1788-ban nyerte el.
Hagyományok
Nemesvita hagyományosan szőlőtermesztő vidék, így a borkultúra fontos szerepet játszik a helyiek életében. Nemesvita legfőbb jövedelemforrása kezdettől fogva a szőlőtermesztés – borkészítés volt. Szőlőit egy adás-vétel kapcsán már 1216-ban oklevél említi.
A faluban számos hagyományos rendezvényt tartanak, melyek betekintést nyújtanak a helyi szokásokba.
Tücsökdomb kilátó
A kilátó az északi Balaton part egyik kultikus helyén, a nemesvitai kiserdő karéjában került kialakításra. Az északi parton Balatonederics határában, de már Nemesvita településen található a Tücsökdomb, ahol ez a gyönyörű panorámát kínáló kilátó kapott helyet.
A több mint 22 méter magas kilátó 7 pihenőszintes. A kilátószint konzolosan kiugró, teljesen körbejárható, egyidejűleg 18-20 fő kényelmes tartózkodását biztosítja.
A kilátóról körpanorámában gyönyörködhetünk. Északról a Bakony vonulata látszik, tiszta időben a Somló is feltűnik. Keletre a Tapolcai-medence tárul elénk, a vulkanikus tanúhegyekkel; északról-délre sorban, Hegyesd, a Csobánc, Szent György-hegy, Gulácsi hegy, Badacsony, Szigliget a várral. Délen szélesen terül el a Balaton a Szigligeti-öböllel, a túlsó parton Fonyóddal, és a Somogyi-dombággal. Nyugaton a Keszthelyi hegység zárja a képet, kiváló rálátással a környező erdő lombkoronájára.

Épített örökség
A faluban körülbelül tíz lakóépület lett a védett műemlékek sorába emelve. A házak oromfalasak, vakolatdíszekkel gazdagon ékesítettek. Gyakori a nádfedés. Különlegesség, hogy szoborfülkét is kialakítottak egyes épületek homlokzatán.
Érdekes köztéri alkotás a bronz anyagú muflon kútfigurával díszített ivókút.
Gasztronómiai élmények
A helyi pincészetekben megkóstolhatók a Balaton-felvidék jellegzetes borai. A borvidék felfedezése remek program lehet a gasztronómia kedvelőinek.
A nyugalom szigete
Nemesvita ideális hely a nyugodt pihenésre és a természet közelségének élvezetére.





A cikkben szereplő fotókat Somogyi László készítette.
Mint arról a közelmúltban beszámoltunk, különleges pillanatot örökítettek meg a Balatonnál. Az ördög vasvillája tűnt fel az égen a magyar tenger felett.