Virágzó vidékünk

Kötelezték a szegedi önkormányzatot, hogy nevezzen át egy utcát, az is kiderült, miért 

Átnevezik az egyik újszegedi utcát: a Wallisch Kálmánból hamarosan már csak Kálmán utca lesz, írja a delmagyar.hu.

A lap cikke szerint az önkormányzatokról szóló törvény szerint közterület, illetve közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal több ízben törvényességi felhívással élt a szegedi önkormányzat felé, mivel az az átnevezéseket nem minden esetben hajtotta végre. Ez történt a Wallisch Kálmán utca esetben is, a  szegedi önkormányzat nem tartotta indokoltnak a közterületnév módosítását, figyelemmel Wallisch Kálmánnak a hazai, 1919-es proletárdiktatúrát fékező, és az ausztriai demokráciát védelmező 1920-30-as évekbeli politikai szerepére, illetve a mai osztrák közéletben is meglévő tiszteletére.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal azonban 2024. decemberében mulasztási pert kezdeményezett az önkormányzattal szemben, a Szegedi Törvényszék pedig ítéletében kötelezte a közgyűlést az újszegedi utca nevének megváltoztatására, mely emiatt hamarosan Kálmán utca lesz.

Az utcában szinte csak régi házak állnak, a lakók többnyire idősek. Kocsis Györgyné Éva, aki férjével együtt 25 éve lakik itt, a lapnak arról beszélt, nem szerette soha ezt az utcanevet. De nem az ember miatt, akinek az emlékét őrzi, hanem azért, mert nehéz leírni. Mindenhol magyarázni kellett, hogy w, két l és sch.

Új lakcímkártyát mindenki kap postán, azzal nem kell foglalkoznunk, minden mással azonban igen. Banknak, nyugdíjfolyósítónak, földhivatalnak, körzetorvosnak, szolgáltatóknak is be kell jelenteni a változást. Hónapokba telik, mire mindent elintézünk

– panaszolta.

Wallisch Kálmán egyébként az utcanévtábla alá helyezett leírás szerint a szegedi munkásmozgalom harcosa, a náciellenes harc vértanúja volt.

Szegeddel kapcsolatban épp a napokban írtunk róla, hogy aranyáron mérik a lila banánt a helyi piacon, ahogy arról is, hogy márciusig három belvárosi kávézó húzta le a rolót már.

Kapcsolódó
Ez Magyarország 10 legszebb városa
Legalábbis a mesterséges intelligencia szerint.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik