HIRDETÉS
Virágzó vidékünk

Invazív állatokra vadásznak Szolnoknál – csapdákkal védik az őshonos fajt

A szakemberek kérik, hogy ne nyúljunk a csapdákhoz.

A Szolnok melletti Alcsi-Holt-Tiszán nem mindennapi természetvédelmi művelet zajlik: szakemberek inváziós teknősfajok befogására alkalmas csapdákat helyeztek ki a vízpart környékén. Az akció célja az, hogy megvédjék Magyarország egyetlen őshonos teknősfaját, a mocsári teknőst, amely egyre nagyobb veszélybe kerül a betelepített vagy szabadon engedett idegen fajok miatt – írja az Infostart.

Idegen betolakodók a vizekben

A probléma nem új keletű: az utóbbi években rohamosan elszaporodtak a hazai vizekben olyan egzotikus teknősfajok, mint a Mississippi tarajosteknős vagy az ékszerteknős. Ezek az állatok eredetileg díszállatként kerültek Magyarországra, de sok példányt – szándékosan vagy véletlenül – szabadon engedtek, és remekül alkalmazkodtak a hazai körülményekhez.

Sajnos ezek a fajok kiszorítják az őshonos mocsári teknőst a természetes élőhelyéről, ráadásul a süllők szaporodását is veszélyeztetik: előszeretettel dézsmálják a fészkeket, ikrákat.

Csapdák a vízparton

A befogási akciót a Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület végzi a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság jóváhagyásával. A csapdákat nem véletlenszerűen helyezték ki – a szakemberek jól ismerik az inváziós teknősök mozgását és szokásait.

Az eszközöket minden nap ellenőrzik, és ha szükséges, másik helyre viszik őket. A lakosságot is kérik, hogy semmiképp ne nyúljanak hozzá ezekhez a csapdákhoz – ne mozdítsák el, ne rongálják, és főleg ne dobják ki őket. Ezek az eszközök nem csak drágák, de az akció sikeressége is múlik rajtuk.

Mi történik a befogott teknősökkel?

Ha a csapdába mocsári teknős kerül, azt természetesen azonnal visszaengedik a megfelelő élőhelyére. Az idegenhonos példányokat viszont nem lehet visszatelepíteni, hiszen épp ők jelentik a problémát. A tavalyi évhez hasonlóan idén is a jászberényi állatkertbe szállítják őket, ahol ellenőrzött körülmények között helyezik el az állatokat.

A beavatkozás nemcsak a teknősök miatt fontos, hanem a teljes vízi ökoszisztéma egyensúlyát is védi.

Korábban már megírtuk, hogy hemzsegnek az ékszerteknősök a tatbányai Csónakázó-tóban, a magyar-szlovák határ térségében pedig 400 milliót költenek a mocsári teknősök megmentésére.

Kapcsolódó
Kiderült, kik ölik a veszélyeztetett teknősöket a Balatonnál
A célzott védekezési intézkedések nélkül a mocsári teknősök helyzete tovább romolhat.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik