A vöröshagyma héja általában hulladékként végzi, pedig számos hasznos felhasználási módja létezik, amelyek mind a háztartásban, mind a kertben, sőt, akár az egészségmegőrzés terén is hasznosak lehetnek. Melyek ezek?
1. Természetes festék
A vöröshagyma héja kiválóan használható természetes festékként. Az élelmiszerek és textíliák festésére is alkalmas, szép aranysárga, barna és narancssárga árnyalatokat eredményezve. Ezek közül legismertebb a húsvéti tojásfestés hagyhahéjjal.
2. Növényi trágya és mulcs
A hagymahéj gazdag tápanyagokban, így kiválóan alkalmas komposztálásra és növényi trágyaként való felhasználásra. A hagymahéjat közvetlenül a talajra is teríthetjük, hogy megakadályozzuk a gyomok növekedését és megtartsuk a talaj nedvességtartalmát.
3. Egészségmegőrzés
A vöröshagyma héja számos antioxidánst és flavonoidot tartalmaz, amelyek jótékony hatással lehetnek az egészségre. A hagymahéjból készült tea segíthet a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésében. Ehhez forraljunk fel egy marék hagymahéjat vízben, szűrjük le, és fogyasszuk melegen. A hagymahéj kivonata gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, amelyek segíthetnek az ízületi fájdalmak enyhítésében.
4. Természetes tisztítószer
A vöröshagyma héja természetes tisztítószerként is használható, különösen a fémes felületek tisztítására. Forraljunk fel vöröshagyma héjat vízben, majd a keletkezett főzettel töröljük át a fémes felületeket, például rozsdamentes acél mosogatót vagy csaptelepeket. A hagymahéj főzete eltávolítja a szennyeződéseket és fényesíti a felületeket.
5. Hajápolás
A vöröshagyma héjából készült főzet kiválóan használható a hajápolásban is. Forraljunk fel egy marék hagymahéjat vízben, szűrjük le, és használjuk hajöblítőként. A hagymahéj főzete segíthet erősíteni a hajat és fokozza annak fényét.
6. Állati takarmányként
A hagymahéj hozzáadható az állatok takarmányához is, különösen baromfik esetében. Kis mennyiségben keverve a takarmányhoz javíthatja az állatok egészségét és a tojások színét.