Életmód

Gyerekzaj miatt bezáratott játszótér: az országtól kér segítséget a falu

A szokásosnál több szék telt meg Söréden, a közmeghallgatáson azok után, hogy lezárták a helyi játszóteret, mert túl hangosak voltak a gyerekek.

A feol.hu riportja szerint hét éve húzódik az az ügy, melynek egy helyi háztulajdonos, a játszótér szomszédja volt az elindítója.

A játszótér már korábban ott volt, 2010-ben adták át.Ezt a szomszédok is tudták, az egyik mégis feljelentette a települést a zavaró zajhatások miatt. Ugyanezen okokból kártérítést is követelt, mondván, hogy az ingatlannak 50 százalékos értékcsökkenést okoz a zaj. Ezen a pénzen kívül azt is szerette volna a felperes, ha szigorú nyitvatartási rend lenne a játszótéren, ami azt jelentette volna, hogy csupán reggel hattól délután kettőig lehetett volna játszani a területen, és csak napi két órát sportolni a focipályán.

A pert elvesztette a falu: amíg nem fizeti ki Söréd a bíróság által meghatározott értékcsökkenést, illetve amíg nem épít 2.4 méteres zajfogó falat a játszótér köré, addig zárva kell maradnia a kapunak.

A közmeghallgatáson felvetődött a kérdés, hogy amikor odaköltözött a felperes, miért nem zavarta a játszó gyerekek, családok okozta zaj, és később mitől változott ez meg, az volt a hivatalos válasza a szakértőnek, hogy az embernek idővel változhat a tűrőképessége.

Szóba került az a körülmény is, hogy a korábbi felperes elhunyt, és az örökös nem csak az ingatlant örökölte, hanem a pert is, és mint azt egy helyi lakos megjegyezte, az ingatlanon és a peren túl a helyiek ellenérzéseit is megörökölte. A felháborodott sörédi azt is mondta:

az óvoda, illetve a focipálya mellett lakom és örülök a gyerekek hangjának, és szívesen dobom, vagy éppen rúgom vissza a labdát, ha beesik hozzánk. Ez az ember meg késsel szúrja át a hozzá beeső labdát és úgy dobja vissza a kerítésen másnap. Egy ilyen ember nyer ellenünk? Ezt nem lehet hagyni!

Végh Rudolf polgármester nincs könnyű helyzetben, hiszen a felháborodás nagy, ám a bíróság döntése egyértelmű. Ennek megfelelően be is fizették a felperes felé azt amit kellett, így az értékcsökkenés már kompenzálva van. Ám a zajvédő fal kialakításáig nem nyitható meg a játszótér. Egy 2,4 méter magas zajvédő falat kellene építeni, ám az előzetes becslések szerint ez 12 millió forintba kerülne, amihez nincs megfelelő forrásuk.

A lakossági fórumot követően újra összeült a képviselő-testület, és megszavazták, hogy nyitnak egy bankszámlát kifejezetten erre a célra, és arra már a jövő héten érkezhetnek az adományok.

„ Mivel nem vagyunk nagy lélekszámú település, így kénytelenek vagyunk megszólítani a nagyközönséget, hogy támogassák ezt a jó ügyet” – fogalmazott a polgármester.

Van rá esélye Sörédnek és a benne élő közösségnek, hogy sikerrel járjanak, ugyanis, mint elmondták, nagyon sokan fel vannak háborodva ezen az ügyön országszerte, és egészen távoli vidékeken élők is támogatásukról biztosították a sörédi családokat, akik jobb híján a lánccal lelakatolt játszótér előtt, az autóforgalom számára épített belterületi úton játszanak gyermekeikkel.

Nemrég Gyöngyösön is bezárattak két játszóteret, ott más okból. A Balatonnál pedig azért kellett elbontani egy játszóteret, mert zavarta a kilátását valakinek.

Kapcsolódó
Egyre nagyobb az igény az erdei óvodákra, vadonra van szükségük a gyerekeknek
Sok szülő azért íratja gyermekét ezekbe az intézményekbe, mert attól tartanak, hogy a virtuális világ elvonja figyelmüket a természetestől.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik