HIRDETÉS
Virágzó vidékünk

10 éves kislány cicás falfestései mesélnek a városról a barcsi betonfalakon

Barcs Város/Rőhrig Dániel
Barcs Város/Rőhrig Dániel
Iskolások és civilek is örömmel vesznek részt a munkában.

Még a tavalyi évben, a Köztársaság utcai városrészt összefogó lakóközösség tagja jelezte Csokor Rékának, a barcsi Széchenyi Ferenc Gimnázium és Kollégium vezetőjének, hogy örömmel fogadnák, ha valami színes alkotás dobná fel a szürke betonfalakat a környéken.

Az intézményvezető megbízta a gimnázium óraadó rajztanárját, Eperjesiné Pósz Tündét, aki az iskola művészpalántáinak kibontakozását koordinálja, hogy segítsen a kivitelezésben.

Általában engem keresnek meg, ha valamilyen szépítés, rajzos, festős projektben gondolkodnak a városban. Ez az utcarész egyfajta összekötő árkád az emeltes házak között, itt járnak a diákok a gimnázium felé is, így őket is egy színes, vidám környezet fogadja majd a szürke betonoszlopok helyett és már lehet, hogy ettől egy kicsit más hangulatban érkeznek a suliba

– nyilatkozta a Sokszínű Vidéknek Tünde.

A rajztanár arról is beszélt, hogy az iskola diákjai és más civilek is örömmel vesznek részt a munkában. Jó látni, hogy ebben a történetben ilyen vonzó az önkénteskedés, sőt előfordult, hogy megálltak járókelők és kérték, hogy néhány ecsetvonást ők is festhessenek. A festékeket a helyi vállalkozók biztosították. A fal alapozását a gimnázium szakemberei végezték el, így a művészek egy kész felületre dolgozhattak.

Az pedig, hogy mi kerüljön a falra, egy pályázaton döntötték el. A felhívásra több tervezet érkezett, melyek közül a pályázat zsűrije választotta ki a három legjobbat. Ezekre a város Facebook oldalán lehetett szavazni. A győztes pályamű Békefi Ákos és tízéves lánya, Fanni közös munkája lett és mivel Fanni rajong a cicákért, adott volt a téma. A diáklány édesapjának is hazai terep volt az animáció, hiszen Ákos karikatúrákat szokott rajzolni.

16 fotó

Ákos azonban továbbgondolta az ötletet, és javasolta, hogy a cicák mellett Barcsra jellemző helyszínek és épületek is megjelenjenek a falon, mint például a Dráva híd, a víztorony és a Patkó Bandi fája. Emellett a tervek a város dolgozó népét is ábrázolják, a mentősöket, tűzoltókat, orvosokat és tanárokat, ezzel is tisztelegve a társadalom pillérei előtt.

A tervezés folyamata digitálisan zajlott. Fanni álmodta meg a figurákat, édesapja pedig számítógépen rajzolta meg őket. A látványtervet úgy küldték be a pályázatra, hogy egy befotózott helyszínre illesztették a digitális festményt, így a zsűri és a szavazók is láthatták, hogyan fog majd kinézni a kész mű a falon.

Az alkotásban a tervet készítők, Fanni és Ákos is szívesen segített, ahogy más civilek is. Azt szeretnénk, ha ez az első lépcső lenne a városunk közösségi szépítésében, díszítésében és már keressük is a következő helyszíneket, ahol a szürke közfalakat, betonelemeket valami egyedi alkotással új ruhába öltöztethetjük

– tette hozzá Tünde, akinek a fejében már egy határon átnyúló projekt tervei is körvonalazódnak, de egyelőre legyen ez még meglepetés.

Azt még megtudtuk, hogy a cicás alkotások festését már tavaly elkezdték és most fejezik majd be, valószínűleg április végére végleg elkészülnek azzal.

Veszprémben is önkéntesek varázsolták színesre a kórház falait, Tárnokon pedig mesefallá színezték a vasúti zajvédő kerítést, majd graffitisek festettek Star Wars-jeleneteket a kerítésre.

Kapcsolódó
Diákok és civilek varázsolták színessé a művelődési ház falát
A „Színezzük ki Salgótarjánt” című programnak köszönhetően a rónabányai művelődési ház homlokzata tájba illő, egyedi megjelenést kapott.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik