Virágzó vidékünk

Védett famatuzsálemeket vágtak ki Kiskunhalason

Illusztráció / Wikimedia Commons
Illusztráció / Wikimedia Commons
A kocsányos tölgyeket rosszul érintette a klímaváltozás. A halasi strandon és az erdőkben talpon száradnak ki a tölgyek a fiatal egészséges csemetékkel együtt.

A Halasthermál Gyógyfürdő területén évszázados tölgyfák állnak – írta a Bács-Kiskun Vármegyei Hírportál. A nyolc, közel 300 éves védett kocsányos tölgy közül kettő vágtak ki, másik két fának pedig több ágát eltávolították.

Utoljára három és fél éve kerültek a köztudatba az idős tölgyfák, amikor helyi környezetvédők arra hívták fel a figyelmet, hogy a kocsányos tölgyek – amelyeket a helytörténeti leírások szerint 1752-ben ültettek – a tervezett Csipke Gyógy- és Élményfürdő beruházás miatt veszélybe kerültek. Az ügyben akkor lakossági fórumot is hirdettek, ahol a város vezetői és a projekt felelős szakemberei részletesen ismertették a 22 milliárd forintból megépíteni tervezett élményfürdő terveit.

Megsínylették a szárazságot

Akkor felmerült az a javaslat, hogy esetleg átültetnék a tölgyfákat egy új helyre, erről azonban a környezetvédők hallani sem akartak, hiszen azon túl, hogy rendkívül költséges lenne, nem biztos, hogy a fák túlélnék a beavatkozást. Az elmúlt három és fél év időjárása megviselte a kocsányos tölgyeket. A klímaváltozással járó rendkívül meleg és száraz nyári időjárás nem tett jót a fáknak.

A fák romló állapota a képviselő-testület pénzügyi és városfejlesztési bizottságának januári ülésén is napirenden volt, ahol a bizottság a két veszélyessé vált tölgyfa kivágását javasolta a Halasi Városgazda Zrt. által készített szakvéleményre alapozva, amely a fákat veszélyesnek ítélte. A fák állapotát később a Hazatalálás Baráti Kör Egyesület felkérésére másik szakértő is megvizsgálta, aki azt állapította meg, hogy a két fa válságos állapotban van, és ha nem is azonnal, de néhány éven belül biztos ki kell vágni őket.

Szakszerűtlen faápolási munkák

Bús József önkormányzati képviselő, a Hazatalálás Baráti Kör Egyesület elnöke szerint kérdéseket vet fel, hogy a fák gyors állapotromlását a szakszerűtlen kezelés vagy a kezelések elmulasztása okozhatta. Az egyik szakértő évekkel ezelőtt is látta a fákat, és ahhoz képest is szerinte indokolatlanul gyors volt az állapotromlás. Kérdéses, hogy a védett facsoport további két egyedét milyen előzetes terv vagy engedély alapján kezelték, illetve csonkították meg, ugyanis a fák kivágása során még másik két fáról is eltávolítottak vastag ágakat.

Kivágták a beteg fákat

A Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. a két veszélyessé vált, elkorhadt törzsű tölgyfa kivágását szakértői vélemény alapján végrehajtotta, minden vonatkozó jogszabály teljes körű betartásával. Erről Jekő Attila, a Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. ügyvezetője tájékoztatta a hírportált.

A kivágott két fa esetében farontó gombafertőzés okozta az egészségi állapotuk romlását, melyet valószínűleg a korábbi (medenceépítés, csarnoképítés) gyökérbolygatással szereztek. Az elmúlt évek száraz, forró időjárása miatt a legyengült állapotú fákon fokozottan pusztíthatott a gomba.

Szükségszerű beavatkozások

Az idős fák eltávolítása gyakran megosztja a helyi közösségeket. Sopronban az Ibolya-tó partján 11 fát vágtak ki a tórekonstrukciós munkák részeként. Szegeden a közelmúltban betegség miatt kellett kivágni a város ikonikus “vaddisznós” fáját. Egy budapesti fakivágás során valóságos lincshangulat alakult ki, amikor egy civil szervezet megpróbálta megakadályozni a szükséges műveletet.

Kapcsolódó
Kivágták Sopron ikonikus vadgesztenyefáját
Menthetetlen volt a famatuzsálem.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik