Budapest csodálatos építészeti örökséggel bír, nem csoda, hogy a világ egyik legszebb fővárosának tartják. Ez páratlan földrajzi fekvése mellett patinás épületeinek is köszönhető.
Síkság és hegység találkozásánál, egy méltóságteljes folyam mentén fekszik, elég a Lánchídra, a Budavári palotára vagy a Halászbástyára gondolunk, melyek tovább emelik a város fényét. Az Országház – mely a világ egyik legszebb parlamentje – neogótikus tömbjével a magyar főváros páratlan ékessége.
Harcz Balázs Dánielt régóta magával ragadja a főváros varázsa, a Pesten élő hobbifotós a főváros épületeinek szerelmese, igaz, számos más téma is megmozgatja a fantáziáját. A közelmúltban a lakóhelye környezetében élő mókusokról mutatott szenzációs felvételeket a Sokszínű Vidéknek.
Balázs 2007-ben kezdett fotózni, azóta folyamatosan igyekszik fejlődni a fényképezés területén.
Természetfotósként kezdtem, a madarak, a mókusok, a virágok és a tájak szépsége mellett a tükröződések is foglalkoztatnak. Életem nagy részében Budapesten éltem, de a közelmúltban 5 éven át a Balatonnál laktam. A siófoki Aranyparton főleg vízimadarakat fotóztam teleobjektívvel
– mesélte Balázs a Sokszínű vidéknek.





Az osztrák-magyar kettős állampolgárnak bölcsész diplomái vannak, az ELTE-n eredetileg történeti nyelvészetből diplomázott, de elvégezte a bölcsésztanárképzést is, sőt, műfordításból is rendelkezik hivatalos végzettséggel. Szabadidejében a fotózás mellett budapesti idegenvezetéssel foglalkozik, így hobbija és a turisták kalauzolása kiválóan kiegészítik egymást.

Balázsnak 27 éven át saját kis online fordítóirodája volt, karrierje csúcsán Mádl Ferenc köztársasági elnöknek is tolmácsolt. Vállalkozása a mesterséges intelligencia térnyerésével megszűnt, így jelenleg több lehetősége nyílik a hobbijára.
Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpont





Varázslatos Budapest
Harcz Balázs Dániel Budapestet 2019-ben kezdte fotós szemmel alaposabban szemügyre venni, miután hazaköltözött a Balatonról. Nikon fényképezőgépéhez négyféle objektívet használ.
Kedvenc elfoglaltságom jelenleg a palotaépületek egyedi módon való ábrázolása. Leggyakoribb témáim: ajtók, mennyezetek, kapuk, homlokzatok, lépcsőházak, kapualjak, udvarok, korlátok és tükröződések. Számomra különösen izgalmas témákkal szolgálnak a tavakban, folyókban, pocsolyákban, üvegfelületeken megcsillanó tükörképek
– fogalmazott a fotós.
Egyetemi Könyvtár (ELTE)





Balázs az elmúlt években külön engedéllyel örökíthette meg a szebbnél szebb budapesti épületek belső tereit. Többek között a Vígszínház, a Pesti Vigadó, az Országház, a Magyar Nemzeti Levéltár, a Vakok Intézete (Nádor terem), a Krausz Palota, a régi Műcsarnok, az Egyetemi Könyvtár (ELTE) és a Wenckheim Palota (Szabó Ervin Könyvtár) szépségeit fürkészte.
Országház





Kapualjak és lépcsőházak
Harcz Balázs Dániel a társasházak lépcsőházába, kapualjába általában gond nélkül besurran. Természetesen olykor „hagyományos módon” jut be a gyönyörű épületekbe.





Van, hogy becsengetek és beengednek. Gyakran megvárom, hogy valaki kijöjjön vagy bemenjen a ház bejárati ajtaján. Több száz budapesti társasházban fotóztam már, fantasztikus, különleges, felejthetetlen dolgokat.
Mezőgazdasági Múzeum





A fotós a közeljövőben szeretné ugyanezt megtenni számos nyugat-európai nagyvárosban is. Bécsben már sikerült mesés felvételeket készítenie a közelmúltban.
Tükröződések
Balázs fotói között különleges helyet foglalnak el a budapesti sétái során készült utcarészletek és épülethomlokzatok.

A patinás műemlékeket rendszerint egy-egy utcai víztócsán keresztül, békaperspektívából mutatja be, így egyedülálló hangulatot adhat egy-egy ismert látványosságnak.
Építészeti kincsek
Korábban is írtunk már csodálatos budapesti épületekről, ezek között különleges helyet foglalnak el az idős bérházak gangjai, melyek gyönyörű kovácsoltvas korlátokat rejtenek. Az európai építészettörténet egyik kevésbé ismert kincse egy belgiumi barokk stílusú óratorony, mely az UNESCO világörökség része. Ugyancsak a világörökség részét képezik a titokzatos beavatási kutak, melyek egy portugáliai kastély kertjében találhatók.
Aki kíváncsi Harcz Balázs Dániel további budapesti fotóira is, IDE KATTINTVA megtekintheti őket.