A fecske nemcsak egy a sok madár közül – kivételes helyet foglal el a hazai élővilágban. Kevés olyan madárfaj van, amely ennyire szoros kapcsolatban élne velünk, emberekkel.
Ők hozzák el a kikeletet és szívünkbe a megnyugvást, hogy újra köztünk vannak. Csivitelnek az eresz szélén, takaros fészket építenek az erkélyek szegleteibe, és fáradtságot nem ismerve gyűjtik a rovarokat. Régen az emberek örömmel fogadták és szerencsének tartották, ha fecske telepedett meg a ház eresze alatt vagy az istállóban. Voltak, akik egy kis ablakot is nyitva hagytak nekik, hogy a fiókáit etető madarak szabadon repülhessen ki és be.
Mára sokat változott a helyzet, a fecskék száma megfogyatkozott, és sajnos vannak akik nem áldásnak veszik, ha a házuk eresze alá a fecskék építik meg az otthonukat. Szerencsére többen vagyunk azok, akik segítjük őket, szívükön viseljük a sorsukat és mindent megteszünk annak érdekében, hogy hangjukban és látványukban még sokáig gyönyörködni tudjunk.
A kezdetek
Tóth Tamás, az Együtt a Fecskékért Egyesület ügyvezetője egy vidéki kis faluban nőtt fel. A házuk rengeteg fecskének adott fészkelőhelyet, biztos hajlékot. Mára azonban ebből a kis falucskából és annak a környékéről is eltűntek a fecskék. Elmondása szerint mindig kedvenc madarai voltak, akikhez szoros érzelmi kötődés fűzi. Ez a kötődés pedig arra ösztönözte őt, hogy tegyen értük, segítse őket.
2019 év elején az MME tett közzé egy olyan felhívást, hogy akár 2020-ra kihalhatnak a magyarországi fecskék. Ez akkor nagyon ledöbbentett. Azon gondolkodtam, hogy mit lehetne tenni, és akkor úgy gondoltam, hogy hatalmas ereje van a nyilvánosságnak és egy nagyobb csoportnak a közösségi médiában. Az volt a célom, hogy olyan embereket tereljek egy felületre, akik ugyanazt akarják
– kezdte történetét Tóth Tamás a Sokszínű vidék megkeresésére.
Tamás és a fecskék története egészen gyermekkoráig nyúlik vissza. A közöttük kialakult érzelmi kötődés azóta sem kopott meg, sőt egyre erősebbé vált, olyannyira, hogy minden tőle telhetőt meg szeretne tenni védelmük és megmentsük érdekében.
A mi történetünk egy Facebook-csoporttal indult, de ma már országos küldetésként éljük meg, hogy megmentsük a fecskéket. Az élőhelyek pusztulása, az épületfelújításokkal járó fészekleverések, a klímaváltozás és az intenzív mezőgazdasági gyakorlatok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a fecskék egyre nagyobb veszélybe kerüljenek. 2019-ben ezért elindítottuk a „Mentsük meg a fecskéket!” Facebook-csoportot
– részletezte.
Hat évvel ezelőtt nem gondolta volna, hogy a csoport néhány év alatt közel 50 ezer tagot számláló közösséggé válik. Ma már ez az egyik legfontosabb olyan civil fórum hazánkban, ahol emberek megosztják tapasztalataikat, tanácsot kérnek, segítséget nyújtanak és helyi akciókat szerveznek – mindezt a fecskékért. A tagok között laikus állatbarátok és természetvédelmi szakértők egyaránt megtalálhatók.
A fájdalmas közelmúlt és a segítséget adó jelen
Egészen biztos vagyok benne, hogy sokan emlékeznek a 2024 szeptemberében történtekre, amikor egy szokatlanul korai és tartós, erős hidegbetörés következtében több tízezer fecske pusztult el. Még most is összeszorul minden ember szíve, akinek eszébe jut a védtelen madarak küzdelme, és a sok ártatlan élet elvesztése. A tavalyi esztendő minden érző ember szívébe fájdalmas emléket hagyott maga mögött.
Akkor azt tapasztaltuk, hogy hatalmas a szervezetlenség és fejetlenség állami szereplők és egyéb szervezetek részéről is. A mentőállomások túltelítődtek, nem volt elég ember a madarak etetésére, szállítására. Úgy láttuk, hogy az eset után minden ugyanúgy folytatódik, pedig ez bármikor megismétlődhet, ekkor viszont nem lehetünk ilyen tehetetlenek. Ez a tragédia rávilágított arra, hogy szervezett, gyorsan reagáló civil jelenlétre van szükség
– vázolta fel mi ösztönözte arra, hogy együttes erővel egyesületet alakítsanak, melynek feladatait Tamás főállása mellett végzi.
2025 tavaszán hivatalosan is megalakult az Együtt a Fecskékért Egyesület. Célja a hazánkban honos három fecskefaj – a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske – védelme, és egy olyan társadalmi szemlélet kialakítása, amely a fecskékre, mint megmentendő és nem mint üldözendő madarakra tekint.
Első fő feladatunk idén szeptemberig felkeresni az összes Balaton-parti település polgármesterét, hogy átbeszéljük, mit kell tenniük a helyieknek egy 2024 őszhöz hasonló helyzetben, ebben hogyan tud segíteni a polgármester és hogyan tudunk segíteni mi. Felmérjük a helyi adottságokat, például van-e olyan épület, amely megnyitható a veszélybe került fecskék előtt
– részletezte.
Nem csak az online térben voltak és vannak jelen, hanem munkájukkal folyamatosan arra törekednek, hogy mindent meg tudjanak tenni a fecskék védelmének az érdekében. Bár az egyesület hivatalosan 2025 márciusától működik, fecskevédelmi tevékenységük jóval korábbra nyúlik vissza.
Már 2019-ben fészkeket helyeztünk ki a csoport tagjaival az egyik Budakeszi óvodában és Hajdúnánáson a városi gazdaságnál. Előadásokat tartottunk a fecskevédelem iránt érdeklődőknek, 2023-ban pedig Mátrafüreden is új fészkelőhelyeket alakítottunk ki
– említette.
A 2024 őszi krízis idején is sok helyen jelen voltak és segítettek. Eleséget szállítottak madármentő állomásokra, fecskéket mentettek a Balaton környékén, és segítettek a károk felmérésében.

Az egyesületnek több nehézséggel kell szembenéznie
Mint újonnan alakult szervezet megküzdünk a néhol bonyolult bürokráciával, valamint a jelenleg még jelentős anyagi gondokkal. Az eddig felmerülő minden költséget magunk fizettük, de reméljük a fecskebarátok támogatásával majd nem állnak előttünk anyagi korlátok
– mutatta be Tamás a nehézségeket.
Hogyan segíthetünk, tartós esős hideg esetén?
A szeszélyes tavaszi időjárás, ami olykor komoly lehűléseket is tartogat, különösen megviseli az éppen hazatérő, fáradt fecskéket, hiszen a hideg és csapadékos időben eltűnnek a repülő rovarok, amelyek ezeknek a madaraknak az elsődleges táplálékát jelentik. Ilyenkor akár 2-3 nap éhezés is végzetes lehet számukra. Azonban az ilyen helyzetekben mi is tudunk segíteni, hogy könnyebben át tudják vészelni a nehéz napokat.
- Ha azt látjuk, hogy fecskék gyülekeznek épületek körül, nyissuk meg előttük a garázst, a melléképületet vagy akár a lépcsőházat – ezek a zárt, védett terek életmentőek lehetnek számukra. Amint az időjárás engedi, nyissuk ki újra az ajtót, hogy a madarak kirepülhessenek vadászni.
- A költési időszakban előfordulhat, hogy a szülők nem tudják etetni a fiókákat. Ilyenkor, ha a fészek elérhető, csipesszel kínálhatunk a fiókáknak leforrázott lisztkukacot, viaszmoly lárvát, vagy ha szükséges, óvatosan ki is vehetjük őket, és kézből etethetjük, amíg az idő jobbra nem fordul.
- Előfordulhat az is, hogy legyengült felnőtt fecskét találunk – ilyenkor biztonságos, meleg helyen elhelyezve őket, kézből is etethetjük leforrázott lisztkukaccal, katonalégy lárvával, viaszmoly lárvával, vagy akár túró, sajt és tojás keverékével.
- A cél mindig az, hogy amint lehet, visszakerülhessenek a szabadba.
- Mindig tartsuk szem előtt, hogy a hosszútávú mentést kizárólag hivatalos engedéllyel rendelkező madármentő állomások végezhetnek.
Különleges kapcsolat ember és fecskék között
Kevés olyan madárfaj van, amely ennyire szoros kapcsolatban élne velünk, emberekkel. Ezek az apró madarak valaha sziklapárkányokon, barlangnyílásokban fészkeltek, de idővel egyre inkább otthonaink közelébe húzódtak. Ma már teljes mértékben tőlünk függenek: épületeinken, ereszek alatt, melléképületekben fészkelnek. A szó legszorosabb értelmében lakótársaink lettek.
Ráadásul ez a kapcsolat nem egyoldalú. Amennyire a fecskéknek szükségük van ránk a túléléshez, legalább annyira – ha nem még inkább – nekünk is szükségünk van rájuk. Egyetlen fecske körülbelül 1 kilogramm repülő rovart kap el, köztük olyanokat, amelyek nemcsak bosszantóak, hanem betegségeket is terjeszthetnek. Nélkülük elképzelhetetlen lenne a nyári esték nyugalma, a mezőgazdasági területek biológiai egyensúlya.
A fecskék érdekében bárki a segítségét adhatja
Az egyesület frissen alakult, és bár a lelkesedésük és elhivatottságuk határtalan, pénzügyi források nélkül nem tudnak hatékonyan működni. A támogatások nélkül sok fontos kezdeményezés meghiúsulhat, amelyek pedig elengedhetetlenek lennének a fecskék hosszú távú védelméhez. A beérkező támogatásokat közvetlenül a fecskék megóvására fordítják.
Jelenleg kizárólag átutalással lehet támogatni az Együtt a Fecskékért Egyesület munkáját az alábbi számlaszámon:
11600006-00000002-02428912





A Mentsük meg a fecskéket Facebook csoportban figyelemmel lehet követni a az ország minden részéről feltöltött gyönyörű fotókat, a tagok megosztják élményeiket, kérdéseiket. A csoport célja olyan emberek toborzása, akik szívükön viselik a magyarországi fecskék sorsát. Az egyesület munkáját az Együtt a Fecskékért Egyesület közösségi oldalán és honlapján lehet figyelemmel követni.
Mint arról a közelmúltban beszámoltunk, nyolclakásos fecskelakkal kedveskedtek a molnárfecskéknek, a természetvédők abban bíznak, hogy a hamarosan hazaérkező madarak közül néhányat maradásra bírnak a leendő madárotthonok.
A cikkben szereplő fotókat Schmidt Bence és Miskolczi Tímea Panny készítette.