A háziállataink – köztük a macskák – szökését kötelesek vagyunk megakadályozni, nem csak a jogszabályok előírása miatt, hanem mert felelősséggel tartozunk értük és környezetünkért is. Balesetek viszont előfordulhatnak és pillanatok alatt megléphetnek a cicák, utána sokszor hiába keressük őket. Többször hallani olyan esetről, hogy hosszú hónapok után térnek haza, ennek okairól írt a We love catz.
Rejtélyes belső iránytű
A macskák hazatalálási ösztöne tudományosan nem teljesen feltárt, de egyes kutatások szerint képesek érzékelni a Föld mágneses mezőit. Ezt a képességet szagnyomokkal és környezeti jelekkel kombinálva térképezhetik fel a környezetüket. Egy 1954-es kísérlet során kiderült, hogy a macskák egy labirintusból gyakran a hazafelé vezető irányban távoztak – de ha mágnessel zavarták meg az állatok érzékelését, ez a képesség meggyengült.
Ez arra utal, hogy a macskák nemcsak szimatukkal, hanem „belső iránytűjükkel” is képesek tájékozódni. Egyes példányoknál ez a képesség különösen fejlett lehet, ami magyarázatot ad arra, hogyan találnak haza ismeretlen terepről is.
Új otthon, régi útvonalak
Költözés után sok cica még nem érzi magát otthon az új helyen – ilyenkor megeshet, hogy visszaindul a korábbi lakhelyére. Ez különösen veszélyes, ha az új otthon távol van, ezért az első hetekben célszerű a macskát csak bent tartani, vagy biztonságos kifutóba engedni. Ha viszont már elfogadta új lakhelyét, nagy eséllyel képes azt a mágneses térkép részeként „elraktározni” az agyában, így hazatalálhat.
Hazatalálások
A Lost Pet Research nevű kezdeményezés dokumentált esetei alapján a macskák elképesztő távolságokat tettek meg:
- 129 km-t 2,5 év alatt,
- 61 km-t fél év alatt,
- 48 km-t 10 nap alatt,
- 32 km-t három hét alatt.
Ugyanakkor egy felmérés szerint a legtöbb elveszett macskát (körülbelül 75%-ukat) alig 500 méterre találják meg az eltűnés helyszínétől, és több mint 60%-uk egy éven belül hazakerül. Ez azt mutatja: van okunk reménykedni.
Miért mennek el a cicák?
A cicák ritkán „szöknek meg” ok nélkül – az elvándorlás mögött legtöbbször ösztönös viselkedés áll:
- párkeresés, főleg ivartalanítás hiányában,
- vadászat közbeni eltávolodás,
- egy másik cica miatt kialakuló territórium-konfliktus,
- kíváncsiság, vagy zajos otthoni környezet elkerülése,
- betegség vagy sérülés, ami miatt elvonulnak,
- új emberek vagy állatok érkezése a háztartásba.
a vég közeledtének megérzése: szomorú, de igaz: néha a macskák azért tűnnek el, mert érzik az életük végének közeledtét. A természetes ösztönük azt diktálja, hogy csendes, eldugott helyet keressenek, ahol biztonságban lehetnek – ez a vadonból eredő védekező viselkedés még a házi cicákban is él.
Hogyan előzzük meg a bajt?
Bár a cicák gyakran visszatalálnak, fontos, hogy ne bízzuk csak az ösztöneikre a sorsukat. Ezekkel a lépésekkel sokat tehetünk:
- mindig legyen benne mikrochip és nyakörv bilétával,
- ivartalanítással csökkentjük az elvándorlás esélyét,
- költözés után tartsuk bent legalább 2–4 hétig,
- építsünk macskabiztos kifutót.
- Ha eltűnik, járjunk utána: menhelyeken, szomszédoknál, közösségi csoportokban érdeklődjünk.
Van egy lengyel város, ahol igazi turistalátványosság lett egy ott élő macska.