A gyógynövényekről ismereteket gyűjteni mindig időszerű, felhasználásuk pedig egészségünk megőrzésében is szerepet játszhat. Macalik Ernő csíkkarcfalvi biológus gyegyócsomafalvi látogatásán erről és a Kárpát-medence növényeiről tartott előadást – tudósított a kronika.ro.
Gyógynövények mindenütt vannak, és nagyon szeretik azokat a helyeket, amelyeket az ember felforgat, felbolygat, de a parlagon hagyott területeket is, ahová az ember nem tette be a lábát. A parlagon hagyott terület fájdalmas látvány egy agronómusnak, a gyógynövénygyűjtőnek viszont a legjobb terep – mutatott rá Macalik Ernő.
A gyógynövény-szakértő fontosnak tartja a gyűjtés és a tárolás „technikáját”. Tapasztalatai szerint a gyökereket kora tavasszal vagy késő ősszel, a növényt virágzáskor, a termést és a magokat érés után, a kérget tavasszal kell gyűjteni. , mielőtt még kizöldülne a fa. Jellemzően árnyékban kell szárítani a gyógynövényeket, majd az aprítás vagy morzsolás után szárazon tartani azokat.
Egyetlen növényben több száz anyag található, ezek közül néhány tíz hatóanyag, ami befolyásolja az emberi szervezetet.
A szintetikus gyógyszerekben egy hatóanyag van, például egy epegörcsoldó gyógyszer egy hatóanyaggal célzottan az epére hat. Ez így van jól, de a gyógynövénykészítmény nem célzottan lő, hanem inkább simogatja a szervezetet, hogy „álljon vissza az egészséges állapot – fejtette ki a szakértő.
A gyógynövényekből készült teák kiváló hatásúak
Nem mellékes, hogy a teafogyasztás – ha megfelelő összetételben és mennyiségben fogyasztjuk – lelkileg is segítheti a gyógyulást. A gyógynövény ugyanis úgy jó, ahogy Isten adta! Amikor azonban gyógyszert kell szedni, akkor nincs választás, azt az orvosi előírásnak megfelelően szedni kell.