Szécsi Gábor és Szécsi Tóth Zsófia 2012-ben kötöttek házasságot, melyet hat hónapon át tartó, több európai zarándokhelyet érintő „sétájukkal” pecsételtek meg. Budapestről indulva a Szent Jakab-úton – mely El Camino néven is ismert – jutottak el
Kalandjaikról, tapasztalataikról „Zarándokok nászúton” címmel könyvet adtak ki. Könyvbemutatóra, élménybeszámolóra négy év elmúltával is gyakran hívják őket, a házaspár pedig szívesen tesz eleget a felkéréseknek.
A cél kevésbé érdekes, mint a célig elvezető út. Ebben a könyvben erről a hosszú és kalandokban bővelkedő útról írnak nekünk. Arról, mennyi lelki kincset rejthet és adhat minden egyes ember, aki felé nyitottsággal közelítünk. Arról, hogy nászajándék nemcsak konyhai robotgép lehet, de a teremtett világ minden, szívünket simogató, apró rezdülése is, sőt! Arról, hogy a kényelmes, bevált, járt utak helyett olykor érdemes vállalni a járatlan utat, a bizonytalanságot, hogy végül egy nagyobb bizonyosságra leljünk. Arról, hogy egymásra odafigyelve és egymást segítve sokkal könnyebb a teher és az út – írta a könyvről Dukát Csilla, a Szent Jakab Baráti Kör elnöke.
Nem csupán a ritkaságnak számító nászút, hanem megismerkedésük, a készülődés és egész lényük is lélekből táplálkozó emberekre vall. Zsófia és Gábor weboldalukon kapcsolatukat gyalogos nyelven írják le.
Már az első randi jelszava az volt: kényelmes cipőben gyere, ami kellett is a Gellért-hegy majd a Vár-hegy megmászásához.
Ezt követte a: legyen nálad láthatósági mellény, zseblámpa és víz, mert nem biztos, hogy sötétedés előtt leérünk a hegyről!
Végül szóba került a nagy séta, és a jelszó arra változott: nálad mennyi hely van még a hátizsákodban?
A nagy sétát 2011-ben egy Tisza-tavi madárlesen megelőzte a leánykérés, majd felvezetésként 2012. március 31-én az esküvő, két nap múlva pedig a fővárosból indulva a Szent-Jakab út zarándoklata.
Hat hónap alatt gyalogosan bejárták Európa számos történelmi, kulturális és vallási örökségét,
Naponta átlagosan 25-30 kilométert tettek meg. Aludtak kolostorban, plébánián, remetelakban, vagy éppen a természet lágy ölén, de ahol templomot láttak, annak közelében mindig volt segítség.Egy álom valóra válása, az élet élvezete, a megtisztulás, lélekemelő és egyben szórakoztató élmény, valamint életünk összekötésének, az összetartozásunknak a fizikai megerősítését is szolgálta ez a nászút – vallja egybehangzóan Zsófi és Gábor.
Elzarándokoltak gyermekük, Jakab keresztelőjére
A Szécsi házaspár nászútja tiszteletére azóta megszületett kisfiuknak a Jakab nevet adta.
Szécsi Jakab 2015. július 25-én, azaz Szent Jakab napján, a lébényi Szent Jakab templomban, a magyarországi Szent Jakab út végpontjában, Jakabos zarándokok becses társaságában kapta meg a keresztség szentségét. A Budapesttől Lébényig tartó 200 kilométeres távolságot gyalogos zarándoklaton tették meg a magyarországi Szent Jakab úton, azaz a magyar caminón.