Hamarosan kötelező lesz azoknak a fúrt kutaknak a hivatalos bejelentése és laboratóriumi vizsgálata, amelyek vizét meg is isszák. A laboratorium.hu legfrissebb összeállításában részletesen bemutatja a június 15-én életbe lépő kormányrendelet alapján vizsgálandó paramétereket, így például azt:
Miért fontos az érzékszervi vizsgálat és a hőmérséklet?
Mit jelez az Escherichia coli baktérium, a pH, a vezetőképesség?
Miért baj, ha a víz nitrites, nitrátos?
A 100/2016-os kormányrendelet 2016. június 15-én lép életbe. Ennek értelmében a saját fúrt kutakat be kell jelenteni a helyileg illetékes jegyzőnél.
Eddig a kötelező vizsgálati paraméterek csak a hálózati ivóvízre vonatkoztak, az újabb pont alapján azonban olyan fúrt kutakat is érintenek, amelyekből ivóvizet kívánnak fogyasztani a lakók.
E rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a természetes ásványvízre,
b) az 1. számú mellékletben foglalt azon vízminőségi határérték kivételével, amelyet a dúsítás nem érint, és a 2. számú melléklet C) részében foglalt táblázatában előírt vizsgálati gyakoriság kivételével az ásványi anyaggal dúsított palackozott ivóvízre,
c) a gyógyvízre,
d) arra a vízre, amelyet kizárólag olyan célra használnak, amely nem jelent sem közvetlen, sem közvetett káros hatást a vízhasználók egészségére és a víz felhasználását az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala, illetve a népegészségügyi feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatal (a továbbiakban együtt: népegészségügyi szerv) vagy annak jogelődje engedélyezte,
e) a közösségi használatra szánt vizekben – beleértve az ivóvizet, a használati meleg vizet és a medencés fürdővizet – alkalmazott biocid termékekre.
A rendelet további részleteit itt találjátok.