Glükozinolátok
A glükózból származó, kén és nitrogén tartalmú szerves vegyületek felelnek a zöldségek szúrós szagáért és kesernyés izéért. Tanulmányok szerint a glükozinolátok csökkentik a rák, különösen a tüdő- és vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Glükozinolát tartalmú ételek: kelbimbó, kerti zsázsa, mustár zöldje, fehérrépa, káposzta (a legfinomabb káposztasaláta receptje itt), kelkáposzta. (Tipp: érdemes nyersen vagy párolva fogyasztani a felsorolt növényeket, mert főzés közben csökken a glükozinát tartalmuk.)
Kolin
Nélkülözhetetlen tápanyag, ami rengeteg jót tesz a testtel. A kolin egyszerre segíti a máj, az izmok, az agy és az anyagcsere megfelelő működését. A kolinhiány izom- és májkárosodáshoz vezethet, és mivel a testünk nem termel belőle elegendőt, fontos ételekkel bevinni a szervezetünkbe.
Kolin tartalmú ételek: tojás, csirke, rák, lazac, pisztácia, mandula, kelkáposzta, tőkehal.
Pantoténsav
A pantoténsav, vagy másik nevén B5-vitamin a többi B-vitaminhoz hasonlóan segít a zsírok elégetésében, de nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek, a nemi és a stresszhormonok termelésében is. A mellékveséket, valamint az immun-, és idegrendszert is támogatja.
Pantoténsav tartalmú ételek: kukorica, karfiol (tojással a legfinomabb), kelkáposzta, brokkoli, paradicsom (vagy abból házi készítésű ketchup), avokádó, bab, lencse.
Molibdén
Tulajdonképpen egy kémiai elem (atomszáma 42!) és a Földön élő szinte összes élőlényben megtalálható. Legtöbbünk anélkül is fogyaszt belőle eleget, hogy figyelne rá, ami azért is fontos, mert kulcsszerepet játszik a méreganyagok kiválasztásában és lebontásában.
Molibdén tartalmú ételek: bab, lencse, borsó, gabona, diófélék.
Króm
Számtalan ételben megtalálható, sokunk mégsem fogyaszt eleget a nélkülözhetetlen ásványi anyagból. Nincs szükségünk sokra belőle, de befolyásolja az inzulin hormon működését, amelynek alacsony szintje növelheti a cukor- és szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Króm tartalmú ételek: brokkoli, teljes kiőrlésű kenyerek és gabonafélék, sovány húsok, sajt, gomba (jótékony hatásairól itt írtunk), zabpehely, aszalt szilva (a gyümölcsök Hamupipőkéje), dió, spárga, sörélesztő.
Fenilalalin
Létfontosságú aminosav, amit antidepresszáns és fájdalomcsillapító hatása miatt táplálékkiegészítőként is forgalmaznak. Az idegrendszer működésében játszik fontos szerepet, nagyon jó ellenszere a migrénnek és a depressziónak
Fenilalalin tartalmú ételek: marha, baromfi, sertés, hal, tej, joghurt, tojás, sajt (csodarecept itt), szója, diófélék, magvak.
Lignán
A növényi vegyület akkor igazán hasznos a szervezet számára, ha egész életünk során fogyasztjuk. Egyes kutatások szerint a lignán segít csökkenteni a hormonokhoz köthető rákok, így a mell-, prosztata- és petefészekrák kialakulását. Más kezdetleges tanulmányok kimutatták, a lignánok a csontritkulás és a szívbetegségek kockázatát is csökkentik, de konkrét bizonyíték nincs rá.
Lignán tartalmú ételek: lenmag (messze több bennük lignán, mint bármely más élelmiszerben), szezámmag, brokkoli, sárgabarack (amennyi belénk fér), káposzta, kelbimbó, eper.
Karotinoidok
A karotinoidokat a kedvenc narancssárga, piros és citromsárga gyümölcseinknek és zöldségeinknek köszönhetjük. Bár élettani hatásai nem tisztázottak, kutatások megállapították, hogy a karotinoidok közül kettő – a lutein és a zeaxantin – megvédi a szemet a telefonok és monitorok által kibocsátott káros fénytől, és lelassítja az időskori látásromlás folyamatát.
Karotinoid tartalmú ételek: tök, sütőtök (sülve, főve, nyersen is), kelkáposzta, paradicsom, kukorica, piros paprika, sárgarépa (a zöldségek világbajnoka).
Q10 koenzim
Csökkenti a szabadgyökök által okozott károkat és különösen hasznos lehet a szív egészségére. Az emberek többsége elegendő Q10 koenzimet visz be a szervezetébe, tabletta formában tehát fölöslegesek, pláne, hogy kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel.
Q10 koenzim tartalmú ételek: olajos hal (lazac és tonhal), belsőségek (máj), teljes kiőrlésű gabonák.
Mangán
Nem tévesztendő össze a magnéziummal. Szervezetünknek a megfelelő működéshez megfelelő mennyiségű mangánra van szüksége. Az ásványi anyag hiánya terméketlenséget okozhat, idegrendszeri zavarokat, ataxia tüneteket (az izommozgás összerendezetlensége) válthat ki, csontrendszer fejlődési zavarait idézheti elő, és a szénhidrát anyagcseréjét is rontja. Nagy mennyiségben mérgező lehet.
Mangán tartalmú ételek: ananász, dió, teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek, spenót (Popeye kedvence).
L-karnitin
Segíti a zsírt energiává alakítani, és ezáltal nem alszunk el a délutáni órákban az íróasztalon. Az emberi szervezet képes megfelelő mennyiséget előállítani belőle, de a gyógyszerek negatív befolyással lehetnek a szintjére. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint a szívelégtelenség és az Alzheimer-kór ellenszere.
L-karnitin tartalmú ételek: vörös hús, tej, hal, baromfi, búza, spárga, avokádó, mogyoróvaj.
Liponsav
Más antioxidánsokkal ellentétben a liponsav vízben és zsírban is oldódik, így hatékonyan harcol a szabadgyökök ellen. Kutatások azt mutatták, hogy segít csökkenteni a vércukorszintet. Testünk megfelelő mennyiséget állít elő belőle, ami azért is különösen fontos, mert a liponsavat tartalmazó ételeket nem tudják megfelelően lebontani emésztő enzimeink.
Liponsav tartalmú ételek: vörös hús, máj, sörélesztő, brokkoli, spenót.
Klorofill
Ha visszagondolunk középiskolai tanulmányainkra, emlékezhetünk, hogy a klorofill teszi a növényeket zölddé. A klorofillt évtizedek óta használják sebgyógyításra és a rák kialakulásának megelőzésében is fontos szerepet játszik.
Klorofill tartalmú ételek: spenót, petrezselyem, zöldbab, póréhagyma.
Szelén
A pajzsmirigytől az immunrendszerig minden működéséhez szükséges a szelén. Az emberek javánál megfelelő a szelén szintje, de a dohányzó, alkoholt fogyasztó, fogamzásgátló tablettát szedő személyeknek alacsonyabb lehet. A szelénhiányt összefüggésbe hozták a férfi meddőséggel is.
Szelén tartalmú ételek: tonhal, sonka, sajt, barna rizs, teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely, joghurt.
Riboflavin
A riboflavin, vagy más néven B2-vitamin fontos szerepet tölt be a vörös vérsejtek előállításában, valamint kulcsfontosságú tápanyagok, így a B6-vitamin, folsav, niacin és a vas lebontásában. Segít megelőzni a migrénes fejfájást, a szürkehályog, a magas vérnyomás és a rák megelőzésével kapcsolatos vizsgálatok eredményei pedig vegyesek voltak.
Riboflavin tartalmú ételek: tej, mandula, tojás, spenót, csirke, darált marhahús, lazac, spárga, cheddar sajt.
Rezveratrol
A rezveratrol neve ismerősen hangozhat számodra, ha hallottad a legfrissebb híreket a a vörösbor jótékony hatásairól. A tudósok vizsgálják a vegyület szívbetegségekre, rákmegelőzésre és kognitív betegségere gyakorolt hatását, de a kutatások még korai szakaszban járnak. Mindazonáltal bizonyított tény, hogy a rezveratrol segít a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél az inzulinérzékenység javulásábanés csökkenti az éhgyomri vércukor szintet.
Rezveratrol tartalmú ételek: vörös szőlő (szőlőbefőtt és lekvár recept itt), mogyoró, mogyoróvaj, csokoládé, fekete áfonya.
Flavonoidok
Növényi alapú vegyületek nagy csoportja. A flavonoidok magas szintű szervezetbe való bevitele csökkenti a szívbetegségek, sztrók és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Elképzelhető, hogy a rákmegelőzésben is fontos szerepet játszanak.
Flavonoid tartalmú ételek: tea (gyógynövényes teák itt), citrusfélék, bogyós gyümölcsök, vörösbor, alma (amiről 21 érdekességet találsz itt), hüvelyesek.
Biotin
Talán hallottál már a biotinról, de tudtad-e, hogy H-vitaminnak is nevezi és tagja a B-vitaminok csoportjának? Sokan tabletta formában fogyasztják az erősebb és hosszabb hajakért, de nagyon kevés bizonyíték támasztja alá a hatását. Más kérdés, hogy a biotinhiány hajhulláshoz, arcon és a nemi szerveken megjelenő hámló kiütésekhez, neurológiai problémákhoz, levertséghez, hallucinációkhoz, zsibbadáshoz és görcsökhöz vezethet, így természetesen fontos tápanyag a szervezetben.
Biotin tartalmú ételek: élesztő, máj, tojás, sertéshús, lazac, dió, sajt, gomba, avokádó, eper.