A kutyatulajdonosok valószínűleg idáig is pontosan tisztában voltak vele, hogy kedvenceik olvasnak az érzelmeikből, de a jelenséget most tudományosan is sikerült bebizonyítani.
A Nápolyi Egyetem kutatócsoportja megállapította, hogy az ebek nemcsak a vizuális és hangbéli jeleket képesek értelmezni, hanem az ember emocionális állapotával is tudnak azonosulni – írja a New Scientist.
A szaglórendszer szerepét mindeddig alábecsültük, talán azért, mert a saját fajunk inkább a vizuális rendszerre összpontosít
– fogalmazott Biagio D’Aniello, a tanulmány egyik résztvevője.
Bár a kutyáknak köztudottan jó a szaglása, arról korábban nem értekeztek a szakértők, hogy megérezhetik a gazdájuk érzelmi állapotát is. A felfedezés pedig magyarázatot adhat rá, hogy miért látjuk őket annyira intuitívnek.
A tanulmányban önkénteseket kértek fel, hogy nézzenek meg különböző érzelmi reakciókat kiváltó videókat, közben pedig mintát vettek verejtékükből. A mintákat később kutyák elé tették és folyamatosan vizsgálták az állatok viselkedését és szívfrekvenciájukat.
A kutyusok reakciója akkor volt a legélénkebb, amikor az emberi félelemhez kapcsolódó verejtékmintákat szagolták. Ekkora maguk is megijedtek, a gazdájukhoz vonultak biztonságot keresve és nem akartak idegenekkel érintkezni. Mi több, a pulzusszámuk is érzékelhetően megemelkedett.
A kutatás szükséges volt ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a kutya-ember kapcsolat kétirányú természetét
– mondta Monique Udell, az Oregon Állami Egyetem professzora.
A kutatásból arra lehet következtetni, hogy a kutyák évezredekkel ezelőtti háziasítása arra ösztönözte őket, hogy megértsék az emberi érzelmeket és a társas élet működését.