Konfuciusz, a kínai bölcs tanításai ma is a legjobb útmutatók

A mester az egész életét a tanításnak és a tanulásnak szentelte.
Kapcsolódó cikkek

Konfuciusz (i. e. 551-479) szinte észrevétlenül van jelen évezredek óta a kínai emberek életében, tanításai máig meghatározzák, formálják sokak életét. A kelet-ázsiai ország egyik leghíresebb filozófusaként számon tartott, bölcseleteiben emberközpontúságot hangsúlyozó Kung mester egyedülálló volt abban, hogy egész életét a tanításnak és a tanulásnak szentelte a társadalom megjavításának és jobbításának szándékával. Kutatta a Ji King, avagy a Változások Könyve szimbolikáját, kiegészítve saját kommentárjaival.

A két legfontosabb erény Konfucius szerint a jen és a li, s a magasabb rendű ember ezekhez igazítja életvitelét. A jen az embertársaid iránti jóakaratú törődést jelenti, míg a li több dolgot egyesít magában: erkölcsöt, szertartásokat, szokásokat, udvariassági formákat és illemszabályokat.

Íme néhány legfontosabb tanításai közül:

A nagyszerű ember magában keresi azt, amit a kisstílű másokban.

Aki öt dolgot képes megvalósítani bárhol az ég alatt, az tökéletes erényű.” (Ce-csang) megkérdezte, mi az az öt dolog, (a mester) pedig mondotta: “A komolyság, a nagylelkűség, a szavahihetőség, a szorgalom és a jóindulat. Aki komoly, azzal nem bánnak tiszteletlenül; aki nagylelkű, az megnyeri a tömeget; aki szavahihető, abban megbíznak az emberek; aki szorgalmas, az érdemeket szerez; aki pedig jóindulatú, az könnyen irányítja embereit.