Az Agrotrend Csoport 2014-ben alapította az Év Agrárembere kitüntető díjat azzal a szándékkal, hogy felhívják a társadalom figyelmét azokra a mezőgazdaságban tevékenykedő gazdálkodókra, termelőkre, fiatal gazdákra és kertészekre, akik önzetlenül támogatják környezetüket, társadalmi szerepvállalásuk jelentős, kiemelkedő munkájuk mellett pedig a közjóért is sokat tesznek.
A szervezők ismét tíz kategóriában keresték az Év Agráremberét, ezek az agrárinnováció, agrárgépészet, állattenyésztés, feldolgozó-élelmiszeripar, fenntartható gazdálkodás, fiatal gazda, jövő agrárszakembere, kertészet, növényvédelem és a szántóföldi növénytermesztés. Az elismerés egy egész életművet értékel, de a társadalmi felelősségvállalásban is példát mutat.
A nyolcadik alkalommal meghirdetett elismerés fenntartható gazdálkodás kategóriájának győztese Támba Miklós, a Napkori Erdőgazdák Zrt. vezérigazgatója.
Egy véletlen folytán lett erdész, majd 30 évvel ezelőtt 85 taggal alapította meg a Napkori Erdőgazdák Szövetkezetét, ami később részvénytársasággá alakult – olvasható az Agrárágazat oldalán.
A cél és a munka mellett egy dolog biztosan nem változott azóta sem Napkoron: az erdészetet Támba Miklós vezeti, így ma már csaknem ezer hektáron folytat erdőgazdálkodási tevékenységet, és mintegy 15 ezer hektáron végez erdészeti szaktanácsadói munkát magán-erdőgazdálkodóknak.
Pedig erdészetben dolgozni nehéz sorsú emberekkel nehéz feladat, megtanulja az ember a család és az újrakezdés fogalmát, erejét
– fogalmazott, aki az országban elsőként vezette be a magánerdő- gazdálkodásban az erdészeti szakirányítást.
Több évtizedes kutató-fejlesztő munka után pedig a Nyírség aranyaként öt új akácfajtát állított elő kollégáival, valamint neki köszönhetően létesült az azóta is egyedülálló akácplantázs is.
Európa egyik legmodernebb vadaskertjét álmodta meg, ahol a zárt téri nagyvadtartás mellett fácán és tőkés réce intenzív nevelésével is foglalkozik.
A Nativus Vadhúsfeldolgozó Üzeméből az éttermekbe kész vadételek, a kereskedelmi láncokon keresztül a fogyasztók asztalára pedig vadhúsokból készült szárazáru vagy újfehértói fürtös meggy- és erdeigomba-mártással kínált szuvidált készétel kerülhet.
Hosszú évek óta lát vendégül határon túlról érkező, hátrányos helyzetű és állami gondozott gyermekeket. Az általa alapított, az ország első magánerdészeti erdei iskolájában, Harangodon, 5 napos turnusokban, évről évre 800-1000 diák ismerheti meg, hogy mit tesz az erdész és a vadász a természetünkért, és mit tehetünk mi annak megóvásáért.
Az ember nem képes arra, hogy elpusztítsa a Földet. A jóisten úgysem engedné
– vallja Támba Miklós, ezért a gyerekeken keresztül szeretné a fenntartható gazdálkodásba vetett hitét korunk felnőtt társadalmához is eljuttatni.