Bőrápolási kisokos a téli hónapokra

Így óvhatjuk meg a bőrünket a hidegben.

A hűvösebb, szelesebb időszakban nemcsak kesztyűvel és sapkával védhetjük a bőrünket a hideg ellen, hanem tápláló, hidratáló készítményekkel is. Legyen szó arcról, testről, kézről vagy ajkakról, ilyenkor különösen tanácsos betartanunk a bőrápolási tippeket, hogy a kültakarónkat ne viselje meg az időjárás.

Ahogyan a külső hőmérséklet csökken, a bőr, mint első védekezőréteg hiába igyekszik tartani a testhőmérsékletet. Ilyenkor hajlamossá válik a hámlásra, a vastagabb, merevebb szaruréteg képződésére

– mondja Dr. Gyovai Viola, okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kandidátusa, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője.

Hogyan érdemes szembeszállnunk a környezeti hatásokkal? A szakértő szerint az érettebb bőrön (40-45 éves kortól) akár 10-12 naponta is peelinget kellene alkalmaznunk. Így megszabadulunk a bőr szabad légzését akadályozó, régi hámsejtektől, egyúttal felszínre kerülhet a rugalmasabb, bársonyosabb bőrréteg.

Különösen fontos a téli időszakban a tápláló krémek használata. A hideg miatt ugyanis a hajszálerecskék összehúzódnak az irharétegben, így kevesebb tápanyag jut el a bőrhámsejtekhez, amit folyamatosan pótolni kell. Erre kiváló többek közt az újonnan kifejlesztett őszibarack- vagy kókusztejkivonatot tartalmazó testápoló krémünk.

A bőr a hidegben kiszárad, éppen ezért tennünk kell a vízvesztéség ellen is: erre a célra bátran használjunk bőrtápláló olajokat, ezek ugyanis növelik a bőrsejtjeink membránjainak alkalmazkodóképességét. Ilyen lehet a borágó-, tökmag-, kúkusz olaj, de a ricinusolaj, a tamanu olaja, a szezámolaj és a ligetszépe olaj is.

Érzékeny bőrre hidratáló anyagokban gazdag, bio testápolók és kézápolók javasolhatók, echinacea-, hársvirág-, aloe-, görögszéna- vagy lenmagkivonattal, amelyek az olajokkal együtt megvédik a bőr hidrolipid rétegét. Ősztől tavaszig még a megszokott nappali hidratálónk fölé is érdemes néhány csepp arcápoló olajat vinni.

Nem mindegy, milyen akajápolót használunk

Testápolónak érdemes hidegen préselt növényi olajat vagy shea vajat választani, ami nem tartalmaz szilikonolajat vagy paraffint. Zuhany és törölközés után jó választás a bőrre a Tropical tradicionális testvaj, amely védőfilmet képez és utánpótolja a bőrfelszín zsiradékanyagtartalmát, illetve tökéletes választás a közönségkedvenc mimóza kivonatával készülő testápoló olaj  – hangsúlyozza Gyovai Viola, aki szerint a bőrünk mellett oda kell figyelnünk az ajkaink állapotára is.

Ha ajakápolásról van szó, csak bio kozmetikumok jöhetnek szóba még a dekorkozmetikumok közül is. Az ajakápolók ugyanis a nyállal bejuthatnak a tápcsatornába, ezért sem mindegy, mit viszünk fel a szánkra. A citrom- és grapefruit magos ajakápoló, valamint a shea kakaóvaj, a mentol és a lizin nem csak a kicserepesedés, hanem a herpesz ellen is védelmet nyújtanak, míg a BIOLA teafaolajas ajakápolója szembeszáll az ilyenkor terjedő baktériumokkal és vírusokkal is

– fogalmazott.

Az immunrendszer erősítését szolgálhatják a test- és arcápolókban a sejtvédő flavonoidok, antioxidáns vitaminok is. Kívülről is érdemes őket bevinni a szervezetünkbe: a Q10-et és az E-vitamint éppúgy, mint a növényi anyagokból előállított A-vitamin analógot, azaz bakuchiolt. Utóbbit szérum formájában akár a kozmetikusunktól is beszerezhetjük. Nem kell feltétlenül minden nap használni, hogy segítse a bőr fiatalos rugalmasságának megőrzését a téli időszakban.

Fontos, hogy nemtől függetlenül, fiúknak és férfiaknak is ugyanennyire érdemes használni a kézápoló, bőrszárazság elleni krémeket. A télen jelentkező ekcéma, dermatitis esetén is vannak olyan bőrápoló kozmetikumok, például SLS-mentes folyékony szappan, az echináceás és tamanu olajat is tartalmazó kézápoló, amely segít megelőzni a probléma kiújulását

– zárja Viola.

Kapcsolódó
Csak a fantázia szab határt a házi szappankészítésben
A konyhában elhasznált zsiradékokból is készíthetünk szappanokat. Kaptunk néhány receptet is!