A magyar nyelv és irodalom szakos pedagógus a Hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskolában tanít. A természetbarát tanárnő az órákon kívül fotó szakkört tart azoknak a 4-5-6. osztályos gyerekeknek, akiket leginkább a természetfotózás érdekel. Tünde egy varázslatos zugában él az alföldi városnak, házuk előtt, a műemlék értékű árvízvédelmi kőfal mentén kanyarog a virágágyásokkal, darázsgarázzsal, ismeretterjesztő táblákkal kiépített Rotary sétány.
Bár csak néhány éve avatták, a tanárnőnek kedvenc helyévé vált a mesebeli park. Az állatbarát káprázatos fotókat készít az ágyások felett libbenő színpompás lepkékről. Feljegyzéseket készít, melyek segítségével a későbbiekben nyomon követheti az egyes fajok jellemző viselkedését. Szalai Tünde mesélt a Sokszínű Vidéknek a Rotary sétány varázslatos élővilágáról és a természetfotózás szépségéről.
Mi az, ami a legjobban “megfogta” a tanösvényen?
Az épített környezet és a megújult természet jól kiegészíti egymást. A sétány egyben tanösvény: a tájékoztató táblákról megismerhetők az itt nyíló virágok, a beporzó rovarok, valamint a fenntartható park jelentése. Olyan növényeket ültettek, amelyek jobban tűrik a szárazságot. A virágok tavasztól az őszi fagyokig egymás után nyílnak, változatos formákban és színekben pompáznak.
Ezért is szeretnek sokan ide jönni. Lehet csupán megpihenni, a padokon üldögélve a virágokban gyönyörködni, hallgatni a madarakat. A gyerekek hol kicsit félénkebben, hol csodálattal fedezik fel a két rovarhotelt. Esküvői fotózásra is felfedezték már a parkot.
Szerencsések vagyunk, hogy itt lakunk a város központjában, mégis egy szép és csendes környezetben. Szeretem a virágokat, és néhány lakótárssal együtt az erkélyek alatt mi is beültettünk egy kis területet. A sétányon a virágok tetszenek leginkább, és nagyon örülök, hogy a lepkék is felfedezték ezt a helyet.
Pompás fotókat készít a lepkékről. Mióta foglalkozik komolyabban ezekkel a pompás rovarokkal?
A lepkefotózással igazán 2019 óta foglalkozom. Máté Bence szegedi szabadtéri természetfotó-kiállítása után kezdtem én is feltölteni saját állatképeimet az interneten a Fajbook elnevezésű oldalára. A feltölthető állatfajok között szerepelnek a lepkék és pillangók is. Azóta fényképezem komolyabban őket.
A városunkban 10 éve alakult Lucien Hervé Kameraklub tagjaként néhány csoportos fotókiállításon már be tudtam mutatni másoknak is néhány lepkés képem.
Diákkoromtól kezdve készítettem fotókat többféle témában. A természetfotózáson belül egyre inkább a lepkék fényképezése került előtérbe. Sikerült beszereznem néhány lepkehatározó könyvet, amelyekből sokat tanultam. Aztán csatlakoztam a Facebook-on a Magyarországi Nagylepke Térkép csoporthoz, amelyben több szakember is részt vesz. Ott meg tudjuk osztani egymással az újabb képeinket, felfedezéseinket, és a kérdéseinkre is választ kapunk.
Melyek a kedvenc fajai?
A sétányon megjelent fajok közül érdekes a C-betűs lepke a különös formája miatt. Szárnyának felszíne és fonákja teljesen más mintázatú, ez sok más lepkénél is így van, például az Atalanta lepke, Bogáncslepke, a különböző boglárkák, a gyöngyházlepkék vagy tarkalepkék esetében. Különleges a Nappali pávaszem, de sajnos ritkábban látható. Az összecsukott szárnyaikkal jól tudnak rejtőzködni. A Citromlepke sárgás-zöldes színű szárnya például egy levélre hasonlít. Sokszor akkor lehet őket észrevenni, amikor megmozdulnak vagy felrepülnek.
Hány fajt észlelt eddig a sétányon?
2021 óta összesen 49 fajjal találkoztam, évente nagyjából ugyanazok a fajok jelennek meg. A visszatérő lepkéket már ismerem, de időnként újabbakat is felfedezek. A lepkék és pillangók nagyon érzékenyek az időjárásra, ez befolyásolja megjelenésüket. 2022-ben 10 olyan faj volt, amilyet a következő évben nem láttam, 2023-ban pedig megjelentek olyanok, amelyek korábban nem voltak.
Tavaly láttam itt először Déli boglárkát és Vérpettyes medvelepkét, mindkettő tőlünk délebbre jellemző.
Észrevehető, hogy a lepkék szinte „felosztják egymás között” a területeket, és védik a sajátjukat. A boglárkák képesek elzavarni a náluk jóval nagyobb más fajokat, illetve a vetélytársaikat is. A sétány élőhely és szaporodóhely számukra.
Vannak köztük igazán különleges, akár fokozottan védett fajok?
2023-ban a Fecskefarkú pillangó volt az év lepkéje, és éppen ebben az évben nem láttam itt egyet sem, korábban, 2022-ben viszont 3 alkalommal sikerült lefotóznom. Nagyon megritkultak, régen sokkal többször lehetett őket látni. Ennek többféle oka lehet: az időjárás-változás, a permetezés, csökkent a természetes élőhelyek területe. Ma ez a pillangó védett, eszmei értéke 10 000 forint.
A másik pillangófaj, ami szerencsére gyakrabban előfordul a sétányon, a Kardfarkú pillangó. (A pillangók nagyobbak és színesebbek a lepkéknél.) A fokozottan védett fajok közül 2 alkalommal jelent meg a Kis rókalepke és egyszer a Nagy tűzlepke. Mindkettőnek 50 000 forint az eszmei értéke. Ritkaság, amikor felbukkannak, ezért vigyázzunk rájuk, hogy fennmaradjanak. A lepkék nemcsak szépek, hanem hasznosak is, hiszen részt vesznek a virágok beporzásában.
Feljegyzéseket is készít a fotók mellett. Milyen adatokat rögzít ilyenkor?
Egy füzetben minden észlelés után feljegyzem a dátumot, a helyszínt, milyen lepkefajt fotóztam, és nagyjából hányat láttam belőlük. Így hosszabb távon meg lehet figyelni a jellemzőiket: melyik mikor jelenik meg, meddig látható, melyik időszakban szaporodik, vagy hány nemzedéke van egy évben. A képeket a számítógépen évek szerint mappákba rendeztem.
Saját szórakoztatására végzi ezt, vagy más célja is van a hobbijával?
A természetfotózás kiváló kikapcsolódás. Kezdetben kedvtelésből fényképeztem a virágokat és a lepkéket, ma már ez nem öncélú. A jó fotóhoz rengeteg türelemre és kitartásra van szükség: a lepkéknek nem lehet megmondani, hogy hova szálljanak le, vagy ne mozogjanak. Néha percekig kell utánuk menni. Ki kell várni a megfelelő pillanatot, és ha ez összejön, akkor sikerül a kép.
Tavaly nyáron szinte minden nap végig jártam a sétányt, de a városon kívül, természetes élőhelyeken is készítek fotókat. A különböző helyeken egyébként más-más lepkefajok jellemzők.
A képeket és az adatokat feltöltöm két internetes adatbázisba, amelyek bárki számára hozzáférhetők. Az egyik a www.lepketerkep.termeszet.org oldal. Itt Magyarország eddig feltérképezett adatai láthatók. Amikor elkezdtem feltölteni a képeket, Hódmezővásárhely és környéke „fehér folt” volt, ma már 88 faj szerepel ezen a területen a lepketérképen. Ide mindenki feltöltheti az észleléseit. Az elmúlt évek adatait a szakemberek most összesítik, és készül a nagy lepketérkép.
A másik a www.izeltlabuak.hu oldal, ahol szintén bárki megoszthatja képeit és a hozzájuk tartozó információkat. Ha nem ismerjük a feltöltött fajt, akkor a fajok szakértői meghatározzák. Így mi is gyarapíthatjuk tudásunkat, a szakemberek pedig hasznosítani tudják az önkéntesen feltöltött adatokat, és nyomon követik a természetben végbemenő változásokat.
Mit ad Önnek ez a hely? Mit “üzenhet” a sétány azoknak, akik szeretik a természetet, az állatok világát, a szép kerteket?
A sétány még ezután kezd újraéledni a téli pihenő után, de reggelente már a feketerigók éneke jelzi, hogy hamarosan itt a tavasz, amikor újra minden kizöldül, és ismét színes virágokkal lesz tele a park.
Vigyázzunk a környezetünkre! Mindenki ügyeljen arra, hogy a lábnyomán kívül semmi mást ne hagyjon a sétányon! Fontos, hogy hosszú távon megőrizzük, hiszen „unokáinktól kaptuk kölcsön”.
A cikkben szereplő fotókat Szalai Tünde készítette.