Életünk őrei a világ legszorgalmasabb munkásai

Ma van a Méhek napja Magyarországon.

A Méhek napja célja, hogy felhívja a figyelmet a méhek kiemelkedő fontosságára, hiszen ezek az aprócska, kedvesen döngicsélő rovarok az élővilág számára nélkülözhetetlenek. Aggodalomra ad okot, hogy számuk évről-évre egyre csökken.

Kedves jelenlétük, óvatos neszezésük, döngicsélő hangjuk kora tavasztól késő őszig a természet hozzátartozói. Erdőszéleken, erdei nyiladékok rejtekében, rétek, mezők ösvényein és a saját kis kertünkben is jelen vannak.

Miskolczi Tímea Panny

A Méhek napja története

A Méhek napját az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére 1994-től április 30-án ünnepeljük hazánkban, mivel ez idő tájt teljesedik ki az élet a kaptárban és a méheket körülvevő természetben.

Magyar kezdeményezés

A magyar méhészek joggal büszkék rá, hogy a világon elsőként ők hívták fel a figyelmet a beporzók, közülük is a mézelő méhek védelmére egy róluk szóló nap kinevezésével. Azóta a világ összes országában egyre nagyobb hangsúlyt kap a beporzók védelme, sőt, 2017-ben május 20-át a Méhek Világnapjává nyilvánította az Egyesült Nemzetek Szövetsége.

A jeles nap célja

A Méhek napja program célja, hogy tavasszal, amikor zsonganak a méhek a gyümölcsfákon, a virágokon és az emberek elkezdik munkájukat a kertekben, felhívják a figyelmet a szorgos kis rovarokra, a méhekre.

Nap mint nap találkoznak velük az emberek, de a természetben betöltött szerepükre, védelmükre csak ritkán gondolnak.

Miskolczi Tímea Panny

Veszélyben a méhek és más beporzók

Az elmúlt évtizedek alatt sokat romlott a helyzet a méhek és minden, a beporzást végző rovar számára. Életterük szűkült, a táplálékukként szolgáló virágzó növények sokszínűsége csökkent, de hanyatlásukban szerepet játszik a mezőgazdasági területek egyre intenzívebb használata, illetve a szaporodási ciklusukhoz nem illeszkedő gazdálkodás is.

Nem csak hazánkban, világszerte tapasztalható tendencia a vadonélő hártyásszárnyúak számának csökkenése.

A méhek és a beporzók jelenléte nélkülözhetetlen a természetben

A globális élelmiszertermelés 76 százaléka, az Európában vadon élő növényfajok 84 százaléka házi- vagy vadméhfajok beporzására van utalva. A világ szántóföldjeinek 1/3-án termesztett növények beporzásfüggők.

Beporzók nélkül nincs élelmiszer

Nem túlzás az az állítás, hogy a méhek a beporzás, így az ökológiai működés motorjai. A száz leggyakoribb haszonnövényünk 70 százalékát rovarok porozzák be, élükön a méhekkel. Az összes emberi élelemnek 30–35%-a függ állati beporzástól, de a fajgazdagságot tekintve ez az arány sokkal magasabb.

Miskolczi Tímea Panny

Segítsünk a méheken, könnyítsük meg az életüket

Miskolczi Tímea Panny

A méhek áldozatos munkájának a gyümölcse a méz. Számukra a megfeszített munka az élet.

A különféle virágok színes szirmaikkal csalogatják a beporzókat, és nektármirigyeikkel illatos, édes folyadékot, nektárt termelnek, amelynek illata messziről csalogatja a szorgos beporzókat. A méhek ezeket az illatos nektárcseppeket gyűjtik össze, és készítenek belőle mézet.

A növények virágaiból összegyűjtött nektár cukrot és nagyobb részben vizet tartalmaz. Ebben a formában azonban a méhek nem sokáig tudnák elraktározni, mert hamar megerjedne.

A méz készítésének egyik legfontosabb része az, hogy a kaptárban található belső munkásméhek az idősebb társaik által összegyűjtött nektárból a testük által keltett hővel elpárologtatják a felesleges vizet. A híg nektárt felszívják a mézgyomrukba, és elszállítják egy másik sejthez, amelyben szétterítik. A levegővel nagy felületen érintkező nektár víztartalma a meleg kaptárban folyamatosan csökken. A páradús levegőt a méhek szárnyrezegtetésükkel keltett légárammal távolítják el a kaptárból.

A méhek garatmirigyéből olyan enzimek kerülnek az anyagba, amelyek az összetett cukrokat egyszerű cukrokká bontják le. A nektár a sűrítéssel egyidőben kémiai átalakuláson is keresztülmegy. A méhek mézhólyagja szűrést is végez: az apró szennyeződéseket, de a gombákat és a baktériumokat is eltávolítja.

A méhutódok maguk is mézet fogyasztanak, de a házi méh saját fogyasztásán túl is bőven termel mézet.

pixabay

Érdekességek a méhek titokzatos világából

Kapcsolódó
Ilyen különleges életet élnek a háziméhek
Meddig élnek a méhek és mit csinálnak, amiért minden tisztelet kijár nekik?