Tapssal fogadták pedagógus kollégái az oktatónak állt fiatal roma péket

Galamb Alex, a Sütni jó alapítvány megálmodója új úton jár: a cukrász mesterséget hátrahagyva egykori iskolájának lett az oktatója. Az első hónap tapasztalatairól mesélt nekünk.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a roma gyerekek jövőképét, a szakmaszerzésnek a fontosságát fókuszba helyező ifjú roma pék, Galamb Alex ezentúl az iskolapadban tanítja majd az ifjakat. Az idei tanévben ugyanis egykori iskolája, az Agrárszakképzési Centrum Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola oktatója lett.

Az elmúlt hónap egyik legfontosabb tapasztalata az, hogy életem egyik legjobb döntése volt az oktatói pályára lépni

– kezdte a beszélgetést Alex, aki mint mondta, eleinte kicsit idegennek érezte, hogy ott, ahol 10 éve még diák volt, most a tanári ajtaján kell belépnie Ott pedig természetesen van saját asztala, számítógépe, ahol a KRÉTA rendszerbe viszi fel az adatokat. Az ifjú oktató nagyon meghatódott az bemutatásán, amikor mondott néhány szót, az egész tanári kar megtapsolta.

Az iskolában A és B hét szerint tanítunk, ami azt jelenti, hogy az A hét az elméleti, a B pedig a gyakorlati időszak. Én a pék és cukrász tanulóknak elméleti oktatást tartok a 9., 10. és a végzős osztálynak egyaránt, gyakorlatból pedig az általam toborzott felnőttképzésre járó diákokat tanítom

– részletezte Alex, aki nagyon büszke arra, hogy a Facebook-on 18 diákot is sikerült meggyőznie arról, hogy szerezzék meg ezt a szép szakmát. Ez pedig egy olyan létszám, amit két csoportra kellett bontani, hogy elférjenek a cukrászatban.

Ezek tanulni vágyó, motivált felnőttek és külön érdekesség, hogy a feleségem is köztük van. Furcsa is volt az első előadáson, hogy ő is ott ült, neki még nem beszéltem így a szakmáról

– mondta mosolyogva a fiatal oktató, akitől megtudtuk, hogy a felnőttek délután járnak a suliba 3 órától este 7-ig.

Ami pedig a fiatal diákokat illeti, a kilencedikes osztálynak úgynevezett alapozó gyakorlat keretében ismertetik meg az összes élelmiszeripari szakmát, Alex beszél az anyagok csoportosításáról, a tárolásról és a felhasznált anyagok egyéb tulajdonságairól. A 10-dik évfolyam most ismerkedik meg elméletben a cukrászattal, és olyan alapvető dolgokat tanulnak Alexszel, mint a cukrászüzem felépítése, a munkavédelem, majd rátérnek a süteményfajtákra is. A 11-dik évfolyam már a május szakmai vizsgára készül, így elméletben és gyakorlatban is a süteménykészítés kap főszerepet.

Alex elmesélte, hogy nagyon jó a kapcsolata a diákokkal és a tanári karral is. Gyakran lepi meg kollégáit valami finomsággal, keksszel, édességgel, és mint mondta ezt is azért teszi, hogy kifejezze háláját, hogy ezt az utat járhatja.

El is szoktam mondani a tanároknak, hogy nekem ez egy álommeló, amit teljes szívemből, odaadással végzek.

Most ősszel kezdődnek az iskolalátogatások, ahol Alex már nem csak a pék és cukrász szakmának a szépségeit ismerteti meg a diákokkal, hanem próbálja a teljes mezőgazdasági, élelmiszeripari palettát bemutatni.

Alex elmesélte azt is, hogy megvolt már az első témazáró dolgozata a 9. osztállyal a nyersanyagok csoportosításával kapcsolatban és 90 százalékban négyes és ötös osztályzatok születtek.

Próbálok ugyanúgy magyarázni a diákoknak, ahogy azt a Sütni jó alapítvány foglalkozásain is, közvetlenül, játékosan és néhány poénnal fűszerezve.

A Debreczeni Márton Szakképző Iskolában van úgynevezett Dobbantó program is, aminek a célja, hogy az alapfokú végzettséggel nem rendelkező, 15. életévüket már betöltött fiatalokat felkészítse szakma tanulására. A programban mentor tanár közreműködésével minden tanuló egyéni, a saját képességeinek és terveinek megfelelő fejlesztést kap.

Alex elmondta, hogy az ő iskolájukba sokan jelentkeztek erre a programra és itt sok a roma fiatal, akiket bár Alex nem fog tanítani, de a szünetben beszélget velük és próbálja motiválni őket.

Ami pedig az alapítványt illeti, Alex mivel szombaton egyetemre jár, vasárnapokon jönnek hozzá a gyerekek, illetve a tanszüneti napokon teljes lendülettel működik a Sütni jó alapítvány látványpéksége vagy, ha épp nem sütnek, akkor kirándulnak majd.

Kapcsolódó
Kiutat mutat a szegénységből Alex, az ifjú roma pék
Galamb Alex igazi példakép. Egy roma származású ifjú, aki megmutatta környezetének, hogyan kell kitörni a szegénységből.